Starší lidé by měli zůstat v izolaci až do prosince, uvažuje předsedkyně Evropské komise

Bezpečnostní opatření kvůli šíření pandemie koronaviru se pomalu chýlí ke konci a většina států už pomalu přechází k běžnému režimu zaměstnanosti i otevření obchodů. Všem je ale jasné, že hrozba infekce koronaviru jen tak mávnutím proutku ze dne na den nezmizí, a proto přední představitelé Evropské unie uvažují o tom, která bezpečnostní opatření zrušit a která naopak zachovat. Vedle uzavření hranic, které má podle dostupných informací trvat nejspíš ještě celé léto, předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen se nechala slyšet, že bude nejspíš nařízeno udržet v sociální izolaci seniory, a to až do konce roku. Informoval o tom německý deník Bild.

Izolace má seniory ochránit

„Vím, že izolace je pro seniory veliké břemeno, ale je to otázka života a smrti. Musíme být disciplinovaní a trpěliví,“ uvedla pro deník Bild Němka Ursula von der Leyen, která je civilním povoláním lékařkou.

Zároveň také uvedla, že jejím velikým přáním je, aby byla v některé z evropských laboratoří vyvinuta vakcína proti nemoci Covid-19, kterou koronavirus typu SARS-CoV-2 způsobuje. To by totiž byla nejlepší ochrana jak pro seniory, tak pro ostatní a další bezpečnostní opatření by již nebyla zapotřebí.

Těžce zasažená Itálie se vrací k životu

S pomalým ústupem pandemie na území evropských států se uvažuje o zrušení některých opatření, která byla narychlo přijata z důvodu zamezení prudkého šíření nákazy napříč populací. Vzhledem k enormním ekonomickým a politickým tlakům přistupují i nejhůře zasažené státy, jako byla Itálie nebo Španělsko, k postupnému návratu lidí do práce a opětovnému nastartování ekonomického života a produktivity svých občanů.

Státní úředníci ale uvádějí, že doopravdy k normálu se život vrátí až tehdy, když bude dostupná vakcína. Podle dostupných informací ale její vývoj bude trvat ještě téměř dvě desítky dlouhých měsíců, což vrhá populaci celé Zeměkoule na rok a půl do nejistoty.

Obrázky: Pixabay