Šťourání v nose je nejen nevhodné, ale i nebezpečné. Hrozí zdravotní problémy

Zřejmě na světě není nikdo, kdo by si nikdy nestrčil prst do nosu. Ať už z jakéhokoli důvodu. Stává se to, u někoho výjimečně, u někoho ale bohužel pravidelně. Zvláště u dětí. Pokud se tak děje na veřejnosti a vidí vás u toho i jiní lidé, je to známka nevychovanosti a pohled na takového člověka je celkem odpudivý. Ale kromě toho, že je to nechutné, je to i nebezpečné.

Pozor na bakterie

Vstup bakterií, které máme na našich prstech, do nosu, může způsobit nežádoucí účinky, jako je:

  • Krvácení z nosu
  • Podráždění sliznice
  • Tvorba strupů

Jednou z bakterií, která se z našich prstů usazuje v nosní dutině, je staphylococcus aureus (zlatý stafylokok). Ukázalo se tedy, že strkání prstů do nosu v závislosti na tom, jak často si myjeme ruce a čeho se dotýkáme, může mít vážné zdravotní následky.

Zlatý stafylokok je bakterie, která se usazuje na lidské kůže a vyskytuje se v nosní dutině. Často způsobuje kožní infekce a abscesy, čímž se může šířit až do kostí, plic, krve, srdce a do dalších orgánů. Snadno se šíří na ostatní lidi prostřednictvím kožního kontaktu nebo sdílením kontaminovaných předmětů.

Nebezpečí krvácení u dětí

Strkáním prstů do nosu děti riskují časté a hojné krvácení z nosu. Je to proto, že v přední části nosní dutiny jsou 4 tepny, jejichž porušení vede ke krvácení.

Obrázky: Freepik