Strašák mužů jménem rakovina prostaty. Nejčastější příznaky, kterých je třeba si všímat

Mezi nemoci, o kterých často ani nevíme, patří bez pochyby u mužů rakovina prostaty. Vyvíjí se v mužském reprodukčním systému a postihuje prostatu, pohlavní žlázu, která hraje hlavní roli při produkci semenného moku nezbytného pro tvorbu spermií. Přesto, že je nemoc z počátku nenápadná, lze rozpoznat několik příznaků, jejichž včasné řešení může zachránit život.

Obtížné močení

Nutkání na močení je přirozený akt, který zná každý z náš. Někdy může být močení obtížné, jinak řečeno, muž bude mít problémy s vyprazdňováním.

Bolest a pocity pálení při močení

Močový trakt může být stlačen, což způsobuje bolest a pálení během močení.

Krev v moči nebo spermatu

Přítomnost krve v moči je vždy indikátorem, který vysvětluje infekci močového měchýře, prostaty nebo problém s ledvinovými kameny. Stejně jako stopy krve ve spermatu mohou naznačovat, že jsou ovlivněny semenné váčky, jež produkují sperma.

Erektilní dysfunkce

Během intimních chvil může u muže dojít k erektilní dysfunkci, problémům s ejakulací nebo bolestivou ejakulací. Erektilní dysfunkce může být způsobena změnou objemu prostaty, která se nachází kolem močové trubice.

Infekce nebo zánět prostaty

Prostatitida je zánět prostaty, který může být způsoben infekcí s následky horečky, zimnice a bolestí v genitáliích, protože ovlivňuje proces močení.

Poruchy střev, chronická zácpa

Přítomnost abnormality v močovém měchýři, prostatě nebo v blízkosti konečníku může způsobit poruchu trávicího systému. Zácpa může také upozornit na rakovinu tlustého střeva, proto je nezbytná návštěva lékaře.

Bolest dolní části zad, boků a stehen

Může se objevit tuhost, bolest zad a necitlivost nohou. Jak se nádor šíří, může ovlivnit nervy v okolí a bránit průtoku krve.

Ztráta kontroly močového měchýře

Někdy člověk ztratí kontrolu nad močových měchýřem a močí, aniž by potřebu dokázal udržet a dojít včas na toaletu. Stejně tak může dojít k výtoku a inkontinenci.

Rodinná anamnéza a věk

Rodinná anamnéza může být také rizikovým faktorem, pokud jeden z členů rodiny trpěl rakovinou prostaty. Je potřeba podstupovat pravidelné lékařské kontroly zhruba od 45 let věku.

Včasná detekce rakoviny prostaty je skutečně důležitá, aby bylo možné onemocnění léčit nebo zabránit jeho vzniku či zhoršení.

Obrázky: Freepik, Zdroj: Santeplusmag.com, Urologyhealth.org