Stres ovlivňuje náladu střev. Možné důvody, proč trpíte zácpou nebo průjmem

Pravděpodobně to známe všichni – uzel v žaludku, když se něčeho obáváme nebo častěji chodíme na toaletu, když se cítíme nervózní. Naše emoce totiž ovlivňují náladu našich střev. Stejně tak je to se stresem. Od nadýmání až po samotnou stolici má stres vliv na střeva. Vysvětlíme, jak to funguje.

Vliv stresu na naše střeva

Strach, bolest hlavy, nervy na pochodu – to všechno jsou příznaky stresu. Přestože se vliv stresu může u každého člověka lišit, stále působí na žaludek a střeva. Je to proto, že náš mozek a střeva jsou neustále propojené. Komunikace mezi mozkem a střevem probíhá prostřednictvím autonomního nervového systému. Tím se váš mozek znovu připojí k nervovému systému ve střevech. Výsledkem je, že střeva nepřetržitě vysílají signály do mozku a ten opět do střev. Z toho důvodu si střeva okamžitě všimnou, když jste ve stresu, což způsobí bolesti břicha. To může být ve formě zácpy, průjmu, pálení žáhy, nadýmání nebo nevolnosti.

Průjem nebo zácpa

Účinky stresu na střeva se u některých mohou projevovat zácpou, u jiných průjmem. Je to proto, že tenké i tlusté střevo reaguje, jakmile jsme v napětí. Během akutního stresu přejde vaše tenké střevo a žaludek do klidové polohy, což způsobí dočasné zpomalení trávicího traktu. To umožňuje, aby veškerá energie ve vašem těle byla použita k absorbování stresu, proto můžete trpět zácpou.

Pokud naopak musíte neustále chodit na toaletu, je to způsobeno účinkem stresu na vaše tlusté střevo. Během stresu se tlusté střevo neustále napíná a uvolňuje, aby se stolice dostala z těla co nejrychleji. Z tohoto důvodu vás bude trápit průjmem.

Bolest břicha

Během stresu vaše tělo produkuje více žaludeční kyseliny. Kvůli tomu vás začne bolet břicho a pocítíte nevolnost.

Vliv na střevní flóru

Stres má také negativní vliv na střevní flóru. Když jsme ve stresu, naše živiny a krev putují do svalů a mozku. Kromě toho potřebuje náš trávicí systém odpočinek, aby správně zpracoval všechnu potravu, získal z ní živiny a vyrobil žaludeční kyselinu a enzymy.

Navíc vztah mezi střevy a stresem funguje i obráceně – pokud vaše střevní flóra není v pořádku, můžete rychleji trpět pocitem stresu.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Famme.nl