Tako-tsubo kardiomyopatie: Čím se podobá srdečnímu infarktu a je skutečně tak nebezpečná?

Pokud zlomené srdce může být smrtelné, přílišná radost je na tom stejně, upozornili vědci. Tento stav je známý jako syndrom šťastného srdce a je také spojený s tako-tsubo kardiomyopatií.

Tako-tsubo kardiomyopatie

Tako-tsubo kardiomyopatie neboli stresová kardiomyopatie je stav, kdy náhlý stres může způsobit poškození levé komory, vyvolat bolest a vést k příznakům připomínajícím infarkt. Tento stav, populárně známý jako syndrom zlomeného srdce, nemá žádnou konkrétní příčinu ani nenaznačuje žádné základní srdeční onemocnění. Říká se, že tento syndrom způsobuje vyboulení levé srdeční komory do tvaru balónku, a proto má podobu japonského rybářského hrnce tako-tsubo, který se používá k chycení chobotnic, což mu dalo i označení.

Šťastné vs. zlomené srdce

Stejně jako tako-tsubo kardiomyopatie může nastat v důsledku extrémního smutku, vědci zjistili, že může být také vyvolána přemírou štěstí. Studie, které se zúčastnilo 910 pacientů se syndromem tako-tsubo, zjistila, že 37 účastníků mělo syndrom šťastného srdce a 873 mělo syndrom zlomeného srdce. Podle studie byl syndrom šťastného srdce většinou pozorován u mužů, na rozdíl od syndromu zlomeného srdce, který převládal u žen. Mezi lidmi se šťastným srdcem a se zlomeným srdcec nebyl žádný významný rozdíl v celkových výsledcích, odhalili vědci.

Extrémní emoce mohou být nebezpečné

Nepředvídatelnost a náhlost stavu je to, co ho činí smrtícím. Je však důležité poznamenat, že smrt zlomeným srdcem nebo syndrom šťastného srdce je extrémně vzácná. Obvykle se vyskytuje po velmi stresující události, jako je smrt blízké osoby, přírodní katastrofa nebo fyzický stres.

Jak se liší od infarktu?

Může být obtížné samostatně diagnostikovat tako-tsubo kardiomyopatii nebo ji odlišit od srdečního infarktu. Mohou však existovat určité odlišnosti. Na rozdíl od srdečního infarktu nemůže být syndrom tako-tsubo způsoben základním srdečním onemocněním. Při vyšetření lidé se zlomeným srdcem nebo syndromem šťastného srdce nevykazují typické příznaky infarktu a často nemají vůbec žádné srdeční onemocnění. Kromě toho může být zotavení ze syndromu rychlejší než u infarktu, jenž může být dlouhé a intenzivní. Zatímco infarkt mají velmi vysokou šanci na recidivu, takot subo kardiomyopatie má relativně nízkou míru návratnosti, a sice 2–4 % ročně. Je to také dočasný stav, který se sám spraví.

Příčiny a rizikové faktory

I když neexistuje jasná příčina tako-tsubo kardiomyopatie, vědci se domnívají, že by mohla být způsobena uvolňováním hormonů souvisejících se stresem (adrenalinu), které se uvolňují během stresových událostí, což způsobuje křeče krevních cév a nutí levou komoru, aby nabobtnala do balónu. To dále ztěžuje srdci účinně pumpovat krev, což vede k městnavému srdečnímu selhání. Mezi rizikové faktory patří:

  • Domácí násilí
  • Ztráta blízkého člověka
  • Přírodní katastrofy
  • Trauma nebo nehoda
  • Hádky
  • Nedávná diagnóza vážné nemoci
  • Užívání stimulačních drog, jako jsou amfetaminy nebo kokain

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Health.harvard.edu, Sciencedirect.com