Tělo vysílá varování 24 hodin před mrtvicí. Včasné rozpoznání výrazně zvyšuje šance na přežití

Mozková mrtvice každoročně postihne celosvětově přes 17 milionů lidí, přičemž každému šestému člověku hrozí. I když si ji většina lidí spojuje spíše s vyšším věkem, zabíjí mrtvice i mladé lidi. Podle statistik Všeobecné zdravotní pojišťovny ročně podlehne této nemoci přes osm tisíc pacientů, což je velmi znepokojivé číslo, když si uvědomíme, že smrtelným důsledkům můžeme poměrně snadno předejít. A teď nemluvíme o zdravém životním stylu, který vylučuje vznik kardiovaskulárních chorob obecně, ale včasnému rozpoznání příznaků blížícího se kolapsu. Tělo totiž dává i celý den před jeho vypuknutím najevo, že se děje něco špatného a člověk má dost času na to zareagovat. Podívejte se, jaké příznaky mrtvice se nejčastěji objevují.

Mrtvice se hlásí předem

Mrtvice je důsledek špatného krevního oběhu v mozku. Nejčastěji je důsledkem neprůchodnosti některé z cév, řídčeji, avšak nebezpečněji, může zasáhnout tak, že céva přímo praskne. To už pak bývá fatální, a pokud ne, neobejde se bez trvalých následků.

Mnoho lidí, kteří prodělali mrtvici, popsalo, že i několik dní předtím měli pocit, že je něco špatně. Jen neuměli dost přesně rozpoznat, co to je. Nejčastěji popsali následující příznaky.

Vysoký tlak

Dlouhodobý vysoký tlak může vést ke vzniku sraženin a následné blokaci cév vedoucích do mozku. Těsně před mrtvicí se pak tlak zvyšuje ještě více a může být jasně citelné náruživé tepání v hlavě.

Ztuhlý krk a bolest hlavy

Lidé, kteří utrpěli mozkovou příhodu, si často stěžovali na extrémní bolest hlavy, která se projevovala za očima a ztuhlým krkem.

Problém s řečí

Potíže s mluvením či porozuměním mohou značit potíže v mozku. Může to značit vznik krevní sraženiny, takže okysličená krev nedoputuje až do řečového centra mozku. Sanitka je nutná.

Ochrnutí

Příznakem již probíhající mrtvice může být ochrnutí jedné poloviny těla. Pokud nemůžete pohnout jednou rukou nebo nohou, případně vám klesá čelist, okamžitě volejte sanitku.

Problém se zrakem

Ztráta vidění v jednom nebo obou očích či zdvojené vidění může být příznakem mrtvice z téhož důvodu, jako ztráta řeči. Opět je to důvod k okamžitému zásahu lékařů.

Obrázky: Pixabay