Tipy pro renovaci podlahy svépomocí a za pár korun

Na renovace podlah sice můžeme pozvat odborníka, ale v takovém případě bude nutné sáhnout celkem hluboko do kapsy. Pokud toto není směr, kterým byste chtěli jít, a přesto chcete mít podlahu opět dokonalou, pomohou vám tyto tipy. Vše zvládnete svépomocí a za pár korun.

Pomohou speciální nátěry a tmely

Co v případě různých škrábanců? Není nutné dané místo měnit, ani není nutné celou podlahu přebrousit. Plně postačí současný sortiment výrobků, které vám pomohou. U menších škrábanců plně postačí speciální nátěry, které se dostanou do prohlubně a tu vyplní. Pokud má větší hloubku, už se hodí koupit tmely, které mají podobnou funkci.

Lak je nezbytnost

Bez čeho se podlaha neobejde, to je lak. Dnešní sortiment je natolik bohatý, že lze vybírat jak z laků bezbarvých, tak i takových, kterými dodáte podlaze jiný odstín, než je původní nádech parket. Na trhu lze vybírat z běžných možností, které mají životnost 5 až 10 let, ale i z možností akrylových nebo epoxidových, které umí podlahu chránit i 50 let.

Na nečistoty šetrně

Před jakoukoliv renovací nebo lakováním je třeba z podlahy odstranit veškeré nečistoty. Pamatujte, že dřevo je sice odolným a kvalitním materiálem, ale s chemií se až tak moc nemusí. Stejně jako mu může uškodit až příliš drsné mechanické čištění. Lepší je postupovat pozvolna a jemněji.

Co s podlahou, která vrže?

Značí to dvě věci. Tou první může být zvýšená vlhkost vzduchu, kterou následně vstřebává i podlaha, která proto začíná nepříjemně vrzat. Cestou z problému je vysoušeč, který postupně vytáhne vlhkost i z podlahy. Druhým důvodem může být to, že parkety už v sobě dobře nesedí, při došlápnutí dojde k prohnutí a třetím je vydán onen vrzavý zvuk.

Co s vypouklou podlahou?

I ta je častým problémem. Jeho řešení však lze mít ve svých rukách. Daná místo stačí desítky minut důkladně zahřívat fénem. Potom na ní položte ručník a na něj jakékoliv závaží o váze několika desítek kilogramů. Nechte minimálně den a podlaha by se měla sama srovnat.