Trpíte při nošení kontaktních čoček? Problém může být v roztoku. Vyberte si ten správný

Nosíte kontaktní čočky a často vám dělají v očích neplechu? Možná není problém v samotných čočkách, ale spíš ve špatném roztoku, který může narušit potěšení z nošení i těch nejkvalitnějších kontaktních čoček. Existuje totiž přinejmenším tolik roztoků, kolik je čoček. Vyberte si ten správný.

Rozdíly v roztoku

Volba vhodného roztoku dokáže s pohodlím jejich nošení skutečné zázraky. Například existuje rozdíl v roztoku pro tvrdé a měkké čočky nebo také speciální roztok pro čočky vhodné pro citlivé oči. Také můžete najít odlišnosti ve složení. Dnes například existují silikonové hydrogelové čočky, které vyžadují úplně jinou kapalinu než materiál čoček klasických. Existují kapalné roztoky na bázi peroxidu vodíku, solné roztoky s očními kapkami a dokonce i tablety. Nejlepší, co můžete udělat, je samozřejmě požádat o radu optika, jaký roztok je pro vaše kontaktní čočky tím nejvhodnějším, abyste zaručili zdraví vašich očí.

Levné a drahé roztoky

Je pochopitelné, že nechcete utrácet spousty peněz za roztoky do kontaktních čoček, ale je třeba dbát na kvalitu roztoku, který si pořídíte. Přece jen jde o to nejcennější, co máte, o vaše zdraví. Levné roztoky často obsahují méně účinných látek, což znamená, že vaše kontaktní čočky jsou dezinfikovány méně kvalitně. To může vést k růstu bílkovin a bakterií na čočce. Pak můžete trpět podrážděním a suchostí očí, rozmazaným viděním a také zánětem.

Měkké čočky vs. tvrdé čočky

U měkkých čoček potřebujete jiný roztok než u tvrdých. Měkké čočky jsou vyrobeny z plastu absorbujícího vodu, takže roztok vstřebávají. Tvrdé čočky jsou vyrobeny z plastu, propouštějí kyslík a neabsorbují tekutinu.

Přírodní zvlhčovač

Trápí vás suché oči, jakmile si nasadíte kontaktní čočky? I zde může hrát roli vhodně vybraný roztok. Některé varianty se skládají z přírodního zvlhčovače, který udržuje slzné kanálky aktivní, takže vaše oči zůstanou krásně vlhké a nebudou vás pálit ani svědit.

Peroxid vodíku pro citlivé oči

Trpíte citlivýma očima nebo jste alergičtí na konzervační látky? Řešení pak nabízí roztok s peroxidem vodíku. Důkladně kontaktní čočky vyčistí a neobsahuje konzervační látky. Ale pozor, kapalinu nikdy neaplikujte přímo do oka, nechcete mít peroxid vodíku v očích. U některých variant musíte čočky nejdříve opláchnout, abyste tekutinu neutralizovali. Vždy se raději poraďte se svým optikem.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Margriet.nl