Trump versus Biden: Jaký dopad bude mít koronavirus na prezidentské volby v USA?

Už počátkem listopadu proběhne velké klání kandidátů na post hlavy Spojených států americký. Nyní, půl roku před vypuknutím volebního boje, jsou USA v situaci, kdy kandidáti nemohou vést běžné předvolební kampaně, jak bývalo dosud zvykem. Proti současnému prezidentovi Donaldu Trumpovi se postaví demokratický kandidát Joe Biden a politologové se shodují, že jejich bitva by byla za normálních okolností velmi intenzivní, nicméně během situace kolem koronaviru a přes 90 tisíc úmrtí, které tento neviditelný protivník způsobil, se situace změnila. Trumpova šance na znovuzvolení nyní stojí a padá s úspěšností a způsobem rozhodování, které během krize předvede.

Do pandemie se zdál být Trump nepřemožitelný

Ještě čtyři měsíce před vypuknutím pandemie se zdálo být všechno průzračně jasné. Prezident počítal s dobrým vývojem ekonomiky a historicky nejnižší nezaměstnaností. Jeho kampaň by tedy stála na návrhu pokračování dalších čtyř let stejným směrem a zdůrazňoval by svůj profil jako úspěšného podnikatele.

Demokrat Joe Biden na druhou stranu sliboval ukončit skandály, polarizaci obyvatelstva a svérázné řízení země ve stylu reality show republikánského magnáta. Vyzýval voliče, aby si vzpomněli na roky, kdy byl ve funkci coby viceprezident tehdejšího demokratického prezidenta Baracka Obamy, jehož cílem bylo obnovit „duši Ameriky“.

V předvolebních průzkumech Biden těsně vedl, nicméně mnozí věřili, že během voleb se vedení země znovu ujme Trump. Už proto, že posledním úřadujícím prezidentem, který nebyl znovu zvolen, byl George Bush v roce 1992. Mimoto obecně prezidenti vládnoucí v době ekonomického růstu bývají nepřekonatelní. V tomto duchu také Trump cestoval po zemi s kampaní zdůrazňující tradiční (tedy konzervativní a sexistické) kampaně s poselstvím vyostřeného nacionalismu.

Pandemie zatřásla světem i názorem voličů

Krize kolem covid-19 podle odborníků představuje větší výzvu pro politické vůdce, než byly svého času útoky z 11. září nebo hospodářská krize roku 2008.

„Tyto volby budou hlavně referendem o prezidentu Trumpovi,“ řekl Allan Lichtman, historik, který je známý svými přesnými volebními předpověďmi. Politický styl konfrontace, několik demonstrací chybějící empatie a Trumpův způsob řízení federálních zdrojů během pandemie vyvolaly velmi silnou kritiku současného prezidenta. Podle průzkumů si celých 57 % Američanů myslí, že Trump během krize předvedl špatnou práci.

„Trump odhalil všechny své nedostatky, které byly patrné během jeho funkce, ale které nyní ovlivňují blízkou budoucnost životů Američanů,“ uvedl Bidenův mluvčí Michael Gwin.

„Existuje staré přísloví,“ vzpomíná Lichtman, „Nikdy nepřerušuj protivníka, když udělá chybu.“

Obrázky: Freepik