Typy povrchů k jejichž údržbě není vhodný octový čistič

Obecně lze říci, že octový čistič není vhodné použít na citlivé a leštěné povrchy, které by vlivem použití kyselinového přípravku mohly ztratit svou hladkou povrchovou vrstvu a tím nejen ztratit zářivý vzhled, ale nakonec díky tomu mohou dokonce až zkorodovat a rozpadnout se.

Mramor

Mramorové podlahy a jiné předměty jsou modelovým případem naprosto nevhodného povrchu pro čištění octem. Kyselina totiž tento leštěný vápenec velmi snadno naruší a ten nejenže by časem ztratil lesk a působil by věčně špinavým dojmem, ale při častém používání se může znatelně opotřebit a nakonec i rozpadnout. A to je docela drahá legrace.

Dlažba a porcelán

Ani běžné glazované podlahové dlaždice ani dlaždičky v koupelně nejsou použití octu k čištění příliš nakloněné. Jednou za čas se nic moc nestane, ale při pravidelném používání se jim může stát totéž co mramoru. Totální destrukce. A když ne, tak minimálně ztratí veškerý lesk a ochrannou sklovinu na povrchu a už nebudou tak pěkné.

Nábytek z voskovaného dřeva

Opět totéž, co výše. Voskované dřevo má velmi citlivou texturu, které dlouhodobý kontakt s octem škodí. Chcete-li si své drahocenné kousky z mahagonu uchovat co nejdéle, octem je raději nečistěte.

Elektronika

Možná si řeknete, že by vás to ani nenapadlo. Anebo možná napadlo. Nicméně pro jistotu zdůrazňujeme, že povrchy plastových „krabiček“ elektronických výdobytků moderní civilizace nejsou uzpůsobené pro kontakt s octem či jinou kyselinou. Čistěte je výhradně pomocí k tomuto účelu uzpůsobených alkoholových čističů, které jsou k dostání ve specializovaných prodejnách.

Obrázky: Freepik