Ulehčete rodinnému rozpočtu a vyrobte si prací prášek a aviváž svépomocí

Domácí alternativy drahých produktů z obchodu jsou skvělým způsobem, jak trochu ulehčit rodinnému rozpočtu. Navíc budete mít dobrý pocit z vlastního užitečného produktu, který využijete při každodenním životě a v neposlední řadě tím také ulehčíte životnímu prostředí. Běžné prací prášky z chemických továren totiž zůstávají usazené v odpadních vodách a zanášejí koryta potoků a řek, kde poškozují zdejší faunu i flóru. Proto pokud chcete ušetřit pár korun a prospět životnímu prostředí, hecněte se a vyrobte si domácí prostředek na praní prádla. Je to snadné a k pracím práškům ze supermarketu už se nikdy nebudete chtít vrátit.

Domácí prášek na praní je extrémně levný a přitom účinný

Mezi milovníky ekologie recepty na domácí prací prášky kolují už velmi dlouho. Poslední dva tři roky ale domácí výroba čisticích a mycích prostředků zažívá doslova boom.  Výsledkem vytrvalého zkoušení a porovnávání nadšených žen je jednoduchý návod na výrobu domácího pracího prostředku, který stojí doslova pár korun, je účinný a navíc víte, co vypouštíte do odpadu.

Pro výrobu 2,5 litru tekutého pracího prostředku budete potřebovat:

  • 45 g jedlé sody
  • 45 g tuhého mýdla
  • 2,5L vody

Pro výrobu pracího prostředku můžete využít jakékoliv tuhé mýdlo, které najdete doma. Nejlepší efekt praní má ale buďto marseillské mýdlo, které ale někdo odsuzuje kvůli obsahu palmového oleje, nebo běžné mýdlo s jelenem či jeho nejrůznější moderní ekologické obdoby. Můžete si také doma vlastnoručně vyrobit olivové nebo jiné mýdlo, pokud to umíte.

Na sporák položte velký hrnec a nalijte do něj 2,5 litru vody. Tu zahřejte na vysokou teplotu až k bodu varu. Když z vody začnou stoupat bublinky, vhoďte do ní mýdlo a míchejte, dokud se úplně nerozpustí. Poté do horké mýdlové vody přidejte sodu a znovu míchejte, aby se rozpustila. Pak oheň vypněte a směs nechte stát zhruba 12 hodin nebo i déle. Po uplynutí této doby směs krásně zhoustne. Pak ji můžete nalít do velké plastové nádoby, která vám zbyla po spotřebování koupeného gelu na praní, a uložte jej do blízkosti pračky. Toto množství pracího gelu vám vystačí zhruba na 40 dávek prádla, možná i více.

Domácí aviváž

Pokud máte zájem vytvořit si také aviváž, je to ještě snazší než výroba pracího gelu. Stačí vám trocha vody v množství, v němž obvykle dávkujete aviváž. Do vody přidejte dvě malé lžičky octa a nakapejte několik kapek vámi zvoleného aromatického oleje. Nejkrásnější je pomeranč, mandarinka nebo anglická růže. Prádlo díky této směsi zůstane měkké a nádherně voňavé.

Obrázky: Freepik