Umíte rozeznat různé druhy bradavic? Prozradíme vám jejich příčiny i způsoby léčby

Bradavice jsou neškodné malé nádorky na kůži, které se vyskytují obvykle na kůži rukou a nohou, v podpaží, na krku a na obličeji. Jejich tvorbu vyvolává lidský papilomavirus (HPV), který se velmi snadno šíří a infikovaná je jím naprostá většina populace. Bradavice jsou neškodné, nicméně nebývají právě vzhledné a zejména vyskytují-li se na viditelných místech, jejich nositelé se za ně stydí a rádi by je odstranili.

Pravé a falešné bradavice

Ve skutečnosti lékaři rozlišují mezi bradavicemi pravými a falešnými. Pravé bradavice zahrnují trnité bradavice, kartáče, ploché bradavice a genitální bradavice. Právě tyto jsou způsobeny HPV, které pronikají do kůže a způsobují nekontrolovaný růst buněk. Podle typu papilomaviru se rozlišují také různé typy bradavic.

Vedle toho se objevují falešné bradavice, což jsou kožní výrůstky, které vypadají jako bradavice, ale mají jiné příčiny, než je infekce HPV. Tyto výrůstky se objevují většinou s věkem. Některé bývají způsobené infekcí zvláštním druhem viru neštovic, příčiny jiných dosud nebyly objasněny.

Ještě je důležité podotknout, že ačkoliv jsou bradavice druhem nádorového onemocnění, neplyne z nich žádné zvýšené riziko náchylnosti k rakovině.

Rizikové faktory vývoje bradavic

Existují jisté předpoklady a jevy, které zvyšují pravděpodobnost, že se jedinci začnou vytvářet na kůži bradavice. Jedná se zejména o nejrůznější drobné ranky a škrábance na kůži, které jsou ve spojení s oslabeným imunitním systémem vstupní branou pro nejrůznější druhy infekcí, včetně té papilomavirové. Bradavicím může předcházet také zvýšené pocení, poruchy krevního oběhu, tendence k alergickým reakcím, atopické ekzémy, fyzický a duševní stres.

Odstranění bradavic

Kožní lékaři používají k odstranění bradavic většinou jejich zmrazení tekutým dusíkem. Používají také drobné elektrické proudy, ošetření kyselinovou náplastí, odstranění bradavic laserem či chirurgickým zákrokem. Vhodnost jednotlivých řešení určuje ošetřující lékař. Na každý typ bradavice je vhodný jiný způsob léčby.

Pro přírodní odstranění bradavic můžete účinně využít rostlinných prostředků, jako je šťáva z pampelišky nebo z vlaštovičníku, kterou pravidelně nanášejte na celý povrch bradavice. Můžete také použít lihové tinktury z těchto rostlin, případně na bradavici přikládejte přes noc kousek stroužku česneku.

Obrázky: Pixabay