Ušetřete za chemické přípravky. Vyrobte si doma organické hnojivo z banánových slupek pro rostliny bez živin

Banány jsou ovoce, které obsahuje spoustu draslíku, což je základní makroživina pro růst rostlin. Zejména jejich slupky mají velký podíl tohoto minerálu. Z toho důvodu lze z banánových slupek vyrobit skvělé organické hnojivo, které se z velké části používá na ovocné stromy a růže.

Proč jsou organická hnojiva vhodná?

Půdy chudé na živiny vyžadují hnojení a organická hnojiva jsou ekologickou, udržitelnou a ekonomickou možností pro zachování plodin. Konkrétně draslík přenáší živiny celou rostlinou a posiluje tvorbu květů a plodů.

Jak poznáte, že rostlině chybí draslík?

Pouhým pohledem na její listy. Pokud začnou žloutnout nebo se kroutit, znamená to, že rostlině chybí živiny.  Podívejte se na tři způsoby, jak využít banánové slupky jako organické hnojivo pro rostliny bez živin.

První metoda: Vaření

Připravte si 5 banánových slupek, přibližně 1 litr vody, láhev o objemu 1 litr a hrnec. Začněte s krájením banánových slupek na malé kousky. Poté je vložte do hrnce a zalijte 1 litrem vody. Přiveďte směs k varu a vařte 15 minut. Následně počkejte, až vychladne. Nakonec tekutinu přeceďte a dolijte vodu, která se odpařila, dokud opět nedosáhne 1 litru. Uložte do láhve. Přípravek aplikujte přímo do půdy jednou týdně.

Druhá metoda: Kusy banánových slupek

Další možností, jak využít banánové slupky, je rozřezat je na malé kousky a jednou za měsíc je zakopat přímo do půdy. Tímto způsobem uvolní hořčík, draslík, fosfor a další minerály.

Třetí metoda: Kvašené banánové slupky

Poslední možností, jak využít banánové slupky, je umístit je do sklenice a zalít vodou, dokud nejsou zcela potopené. Následně víčko zakryjte látkou a zafixujte gumičkou. Nechte týden odpočívat. Poté vložte do mixéru a získané pyré zřeďte trochou vody. Postupně zapracujte do půdy.

Obrázky: Freepik, Zdroj: Bioguia.com