Ušní maz prozradí mnoho o vašem zdraví. Všímejte si barvy i konzistence

Ušní maz je něco, co se tvoří v našich uších zcela běžně. Většina z nás je zvyklá ho odstraňovat, primárně pomocí klasických vatových tyčinek, které ihned po použití končí v koši. My doporučujeme jejich prohlédnutí. Barva a struktura ušního mazu vypoví hodně o vašem zdraví. Jaká může být?

Žlutá barva, lepkavá a vlhká konzistence

Toto je ideální stav. Pokud je váš ušní maz přesně takový, nemusíte se znepokojovat. Vše ve vašem těle funguje tak, jak by fungovat mělo.

Šedá barva

Ani tady se nemusíte znepokojovat, i když vám barva příliš nesedí. Šedá barva s voskovitou konzistencí naznačuje, že se uši čistí správně a přirozeně.

Světle žlutá barva

Ukazuje na nadprodukci ušního mazu. Pokud se objeví u dětí, je to běžné. Pokud o dospělých, je jeho tvorba vyšší, než je u dospělých osob obvyklé.

Tmavá barva, lepkavá konzistence

Jediné, co tato barva a také struktura naznačuje, že se člověk potí více, než je obvyklé. To může mít řadu příčin a nemusí se vždy jednat jen o problémy s termoregulací.

Tmavá barva, hutná a tuhá konzistence

V tomto případě dejte pozor na vaše duševní zdraví. Tento vzhled a konzistence naznačují, že jste často ve stresu. Navíc může takový ušní maz v budoucnu ucpat váš sluchovod.

Bílá barva, suchá konzistence

Může jít primárně o příznak různých alergických onemocnění, ale o příznak dermatologických poškození. Zvláště, pokud je konzistence šupinatá.

Tmavá, až černá barva

I když vše vypadá nepřirozeně, nemusíte se bát. Pokud je konzistence lepkavá a vlhká, je s vaším uchem vše v pořádku. Pouze mohlo být více znečištěno.

Vodnatá konzistence

Tento stav může ukazovat na možné záněty, kdy z vašich uší vychází větší množství hnisu. Zde doporučíme návštěvu lékaře.

Načervenalá barva

Jasně naznačuje, že se váš ušní maz začíná míchat s krví. To obecně není nic dobrého. Může jít o zranění zvukovodu, ale klidně i o nádor.