Už žádné stelivo. Naučte svou kočku chodit na záchod

Kočička je roztomilý spolubydlící, který je i vcelku nenáročný na péči. Vrnivá kočička se sama očistí, většinu dne prospí a ke štěstí jí postačí jen miska s jídlem a trocha vody. Každý, kdo kdy ale kočku v domácnosti choval, ten zjistil, že tady na tom něco smrdí. Doslova. Kočičí záchod nebývá právě nejvoňavější místo v domě. Zápach výkalů kočkovité šelmy bývá velmi ostrý a jen tak se ho nejde zbavit. Nezáleží na tom, jak často kočičí záchodek čistíte. Páchne pořád stejně. Naštěstí ale existuje vcelku jednoduchý trik, jak se této smrduté záležitosti navždy zbavit. Naučte svou kočku chodit na záchod!

Přibližujte kočičí záchod k tomu normálnímu

Naučit kočku na záchod není nic obtížného, zejména umí-li už používat svou kočičí toaletu. I lidská toaleta bývá obvykle klidné místo bez vyrušování, což kočkám při vykonávání jejich potřeby vyhovuje, a tak nic nebrání tomu, aby se naučila namísto nízké bedničky chodit na tu vysokou. Pokud máme šikovně umístěné splachovadlo, je možné dokonce kočičku naučit i spláchnout. To už je ale jiný příběh. Dnes si povíme, jak ji navyknout používat náš lidský porcelánový trůn.

Prvním krokem je umístit kočičí záchod hned vedle toalety, kde ho nechte několik dní a počkejte, až se kočka naučí v případě potřeby chodit do této místnosti. Důležité také je, aby toaleta byla souběžně s toaletou. Každý den pak kočičí krabici podkládáme, aby se postupně dostala do výškové úrovně záchodu. Pokaždé kočce necháme dostatek času na to, aby si na nové umístění bedničky zvykla.

Přizpůsobujeme vzhled kočičí bedny lidskému záchodu

Když už si kočka zvykla vykonávat potřebu ve výšce, v níž se souběžně nachází i prkénko toalety, začneme ji přesouvat každý den o tři centimetry směrem k záchodu, dokud kočičí toaleta otvor toalety zcela nepřekrývá. Zároveň s tím začneme snižovat množství kočkolitu, který do kočičí toalety sypeme, až se dostaneme na vrstvu silnou kolem 2,5 centimetru.

Když už kočičí záchod leží na prkénku a podestýlka je na minimu, vyměníme jej za cvičnou bednu, která bude vyrobená z běžného kartonu. Jediným požadavkem je, aby materiál unesl váhu kočky. Krabici připevněte k záchodové míse a přes ni položte sedací prkénko. Na vrch krabice položte kočkolit smíchaný s trochou trusu, aby kočka věděla, co se od ní očekává. Když zvládne na cvičný karton vykonat potřebu, vyměňte jej druhý den za jiný, do něhož vyříznete malý otvor zhruba o průměru 3 centimetry. Každý den pak otvor zvětšujte, až prakticky karton zcela zmizí.

Pokud kočka toaletu úspěšně použila, pokaždé ji odměňte

Obrázky: Freepik