Vakcína proti koronaviru je schválena a přechází do druhé fáze testování

Americká farmaceutická společnost Moderna Therapeutics, která vyvíjí vakcínu proti koronaviru SARS-CoV-2 obdržela schválení od Federálního úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), aby mohla pokračovat ve druhé fázi testování očkovacího preparátu, který by znamenal novou naději na zastavení prudkého šíření nákazy.

V sázce jsou životy lidí, proto výzkum zrychluje

První testy na lidech očkovacího preparátu s názvem mRNA-1273, které se konaly v nemocnici v americkém Seattlu, dopadly nad očekávání. Moderna Therapeutics, jejíž vědci vakcínu vytvořili, dostala souhlas s urychlení dalších fází testu a třetí fáze zkoušek, která spočívá v očkování lidí v postižených oblastech, může odstartovat už na počátku letošního léta.

Výzkumníci z farmaceutické firmy se nechali slyšet, že při čekání na kompletní výsledky první fáze studie se aktivně připravují na fázi druhou a třetí. „V normální době bychom čekali na úrovně protilátek, na kompletní data, pak bychom se obrátili na experty a až poté bychom přikročili k fázi dvě. Teď jsou ale v ohrožení životy lidí,“ zdůvodnil zrychlený postup ředitel výzkumného ústavu Stephane Bancel pro světová média.

Druhá fáze je zásadní, budou se testovat účinnost

V první fázi testování se zjišťovalo, zda vakcína nemá vedlejší účinky. Proto její první injekce dostaly osoby zdravé a virem nezasažené, aby lékaři mohli sledovat reakce, které u nich použití očkovací látky vyvolá. První osoby byly naočkovány v půlce března v Seattlu, načež se testování rozšířilo do Atlanty a Bethesdy. Výsledky ze Seattlu byly ale tak nad očekávání, že se vědci rozhodli spojit první a druhou fázi do jedné.

Ve druhé fázi testování budou tedy vědci testovat účinnost vakcíny současně s jejími vedlejšími účinky u testovací skupiny o zhruba šesti stech účastnících. Tato fáze je zásadním krokem a po jejím úspěšném absolvování lze přikročit ke třetí fázi, tedy očkování tisíců lidí přímo v postižených oblastech.

Podle výzkumníků je třeba připravit se na další fázi ještě předtím, než je ta první zcela dokončena. Je třeba zařídit velmi mnoho věci. Sehnat dobrovolníky, zařídit testovací místa a také vyrobit dostatečné množství testovací vakcíny. To všechno zabere nějaký čas, a pokud by vědci postupovali krok za krokem, mohly by tyto přípravné práce výzkum vakcíny neúměrně prodloužit.

Obrázky: Freepik