Vaření s různými druhy olejů. Jak vybrat ten správný, abyste nezničili chuť jídla

Na trhu je tolik různých druhů olejů, že není divu, když je člověk zmatený, který na vaření zrovna použít. Jeden je zdravější, další je chutnější, některý se nehodí na pečení, jiný zase na smažení. Čert, aby se v tom vyznal. Ovšem i přesto jsme si dovolili zodpovědět některé ze zapeklitých otázek týkajících se olejů používaných v kuchyni, aby naše vaření bylo co nejchutnější a nejzdravější.

Nejčastěji používané oleje

Každý olej má jiný poměr nenasycených tuků k méně zdravým nasyceným tukům a liší se tím, kolik tepla mohou zvládnout, než začnou potravinám dodávat nepříjemnou chuť. Každý kuchař tak musí vzít v úvahu nutriční profil, chuť a teplotu, jaké olej může dosáhnout, než nepříznivě změní chuť jídla. Zde jsou nejčastěji používané oleje s nejnižším obsahem nasycených tuků.

Řepkový olej

Nejpoužívanější olej vůbec. Mezi běžnými oleji se vyznačuje nejnižším obsahem nasycených tuků (6%) a má velkorysé zastoupení mononenasycených tuků, které pomáhají redukovat nízkodenzitní lipoproteiny nebo „špatný“ cholesterol v těle. Jídlu nepřidává žádnou zvláštní příchuť, což z něj dělá ideálního pomocníka při vaření i pečení. Používejte na nízkém až středně vysokém plameni.

Lněný olej

Naplněný více než 50% omega-3 mastných kyselin, jež mají schopnost zvyšovat „dobrý“ cholesterol v těle, snižovat triglyceridy a zlepšovat funkci mozku. Běžným zahříváním se omega-3 mastné kyseliny z oleje vypařují, proto se lněný olej přidává až na hotové pokrmy, například jej můžete vmíchat do salátové zálivky nebo jím pokapat samotné potraviny.

Světlicový olej

Neboli olej ze semen světlice barvířské. Kuchaři jej milují díky jeho vysokému kouřovému bodu a používají jej tak převážně na smažení.

Slunečnicový olej

Výtažky ze slunečnicových semen mají nízký obsah nasycených tuků a vysoké množství polynenasycených tuků. Používejte ho na salátové dresinky a vaření při nízkých teplotách.

Obrázky: Pixabay