Varovné signály, kterými tělo mazlíčků dává najevo nekvalitní krmivo

Na trhu existuje celá řada nejrůznějších druhů a typů granulí s někdy až radikálně odlišným složením a jinými příchutěmi. A ne všechny jsou pro vaše zvíře zdravé. Tak jako lidé, i psi zvířata se od sebe navzájem liší kus od kusu a každý má své specifické energetické potřeby. Štěňata a koťata potřebují více bílkovin než starší zvířata, psi nad 7 let zase potřebují zvláštní krmení pro seniory s obsahem želatiny a dalších látek. Kromě toho různé značky granulí obsahují různé součásti, které nemusejí vašemu zvířeti svědčit. Proto sledujte tyto čtyři možné signály, které vám napoví, že by bylo dobré změnit značku krmiva.

Matná srst

Pokud svetřík vašeho chlupáče ztratil někdejší lesk, možná trpí nedostatkem živin. Zejména zvířata krmená granulemi mívají fatální nedostatek zdravých tuků, jako jsou omga-3 a omega-6, takže by bylo vhodné jim nějaké do jídelníčku zařadit.

Svědění a kožní problémy

I zvířata mohou trpět na potravinové alergie. Proto pokud zpozorujete, že se váš mazlíček často škrábe, případně na jeho pokožce zahlédnete suchá a odlupující se místa, je důležité přejít na jiné krmivo se zcela odlišným složením. Bude trvat asi dva týdny, než alergie pejskovi či kočičce zmizí, proto po změně vyčkejte alespoň po tuto dobu, zda příznaky zmizí.

Změny stolice

I když se vám do toho možná moc nebude chtít, měli byste věnovat trochu pozornosti i barvě a konzistenci stolice vašeho mazlíčka. Pokud trpí průjmem, nebo naopak zácpou, případně výkaly vykazují jiné strukturální změny, velmi pravděpodobně je to způsobeno jídlem. Zkuste proto vyzkoušet jiné, a pokud by se stav nezměnil, navštivte svého veterináře.

Příliš tlustý nebo hubený

S nezdravou hmotností se potýkají také zvířata, což bývá obvykle vinou nás, páníčků. Jestliže je váš domácí miláček na první pohled valící se koule nebo mu naopak vykukují zpod kůže žebra, je načase se zastavit a zauvažovat o jeho životosprávě. Když je zvíře moc hubené, zkuste mu zvýšit krmnou dávku. Pokud by to nezabralo, obraťte se na veterináře. Ztráta hmotnosti může značit závažné zdravotní problémy. Totéž ale platí i naopak. Zvířata s nadváhou trpí stejnými potížemi jako tlustí lidé, a proto je lepší jejich zátěži ulevit a nasadit jim redukční dietu. Nebojte se požádat zvěrolékaře o radu.

Obrázky: Freepik