Dávejte si pozor na varovné signály, které posílají vaše játra v ohrožení. Klíčový je obecný zdravotní problém

Játra jsou největší endokrinní žlázou v těle a současně největším vnitřním orgánem. Zajišťují hlavní látkovou výměnu a zodpovídají za životně důležité metabolické funkce, protože napomáhají vstřebávání živin z potravy. Jsou také čističkou nežádoucích látek a toxinů, které se vyplavují z těla ven močí. A jak poznat, že játra nefungují správně? Často se různými náznaky totiž snaží včas „říci“, že něco není v pořádku, ale lidé tyto indicie ignorují. Na co si dávat pozor a jaké příznaky rozhodně nepřehlížet?

Nechutenství a menší chuť k jídlu

Jedním z nejčastějších příznaků, že trávicí soustava, především játra nefungují správně, je nechutenství nebo dokonce úplná ztráta chuti k jídlu.

Potíže se spánkem a usínáním

Spánek souvisí s celkovým životním stylem a může být narušen z mnoha příčin, podle studie zveřejněné v časopise Egyptian Journal of Chest Disease and Tuberculosis může být na vině cirhóza jater.

Zhoršené kognitivní funkce a výpadky paměti

Při selhání jater dochází k hromadění toxinů v těle, a především v mozku (jaterní encefalopatie), protože je játra nedokáží odstranit z krve. Vlivem toho dochází ke zhoršení kognitivních funkcí, výpadkům paměti, ale také poruchám nálad nebo dezorientaci.

Chronická únava a vyčerpání

Další indicií, že jsou játra v ohrožení, je chronická únava a celkové vyčerpání organismu. Podle studie zveřejněné vědeckým týmem v časopise Canadian Journal of Gastroenterology je to dáno změnou neurotransmiterů v řídícím orgánu – v mozku.

Citlivá a svědivá pokožka

Méně nápadným, ale velmi vypovídajícím, příznakem je změna citlivosti pokožky a její svědivost. Může jít samozřejmě o nedostatečnou hydrataci kůže nebo o jiné onemocnění, ale také o selhání jater nebo cirhózu jater.

Zažloutnutí kůže a bělma v očích

Na špatné fungování jater upozorňuje také žlutá barva na pokožce nebo v bělmu očí. Dochází k tomu při žloutence a při zvýšené hladině bilirubinu v těle. Tento pigment je vylučovaný játry a má žlutou barvu. Při zažloutnutí pokožky může jít o ucpání žlučovodu z různých příčin včetně rakoviny, žloutenku typu B nebo cirhózu jater.

Přílišné přibývání na váze

U potížích s játry může docházet k výkyvům hmotnosti. Při nadměrném přibývání může jít o cirhózu jater, kdy je jaterní tkáň je již zjizvená a blokuje průtok krve. To zabraňuje jejich fungování a zajišťování jejich funkcí.

Modřiny po celém těle

Senioři mívají potíže s pohmožděninami, které se jim tvoří i při malém otlaku, protože je jejich kůže tenčí. Vznik modřin může mít celou řadu jiných příčin, ale mimo jiné také vznikají, když játra hůře fungují nebo jsou poškozená.

Tmavší moč, než je běžné

Bilirubin, který způsobuje zežloutnutí pokožky nebo bělma očí, může ovlivnit také barvu moči. Nepřirozeně tmavá moč, která se vyskytuje po delší dobu, může být signálem, že játra nefungují správně a došlo k jejich poškození.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Clevelandclinic.org, Healthline.com