Pes nejlepší přítel člověka. Vědci dokázali, že zvířata mají pozitivní vliv na zdraví člověka! Jak?

Domácí mazlíčci vás poslouchají, když máte špatný den, udržují vás aktivní díky procházkám a předvádí vám veselé kousky, které vás rozesmějí. Možná jste slyšeli, že lidé se zvířaty žijí déle. Vědci zkoumají důvody proč a nedávná studie naznačuje, že majitelé psů, mají důvod k oslavám. Zde je vysvětlení, jak vám pes může přidat několik let života.

Švédská studie pacientů se psy

Čtyřnohý kamarád přináší radost. Díky němu budete žít déle.

Na univerzitě ve Uppsale ve Švédsku studovali vědci více než 3,4 milionu Švédů, kteří neměli srdeční onemocnění. Vzhledem k tomu, že návštěvy nemocnic ve Švédsku jsou spojeny s osobním identifikačním číslem a všichni psi jsou registrováni, vytvořilo to ideální podmínky pro studium vlivu štěňat na zdraví. Zjištění bylo opravdu zajímavé. Ten kdo vlastnil čistokrevného psa, tak měl menší riziko smrti následkem kardiovaskulárních onemocnění.

Nižší rizika infarktu a úmrtí

Když si pořídíte čtyřnohého přítele, eliminujete tím pravděpodobnost, že dostanete infarkt.

Studovali zde také rozdíly mezi rodinnými domy a domy jednotlivců a výsledky naznačují, že psi jsou opravdu součástí rodiny. V domácnostech s několika lidmi kardiovaskulární riziko kleslo o 11 procent. Tento počet se v domácnostech jednotlivců zvýšil až na 15 %. Výsledky ukázaly, že majitelé psa měli během sledování o 33 % snížené riziko úmrtí a o 11% snížené riziko infarktu myokardu ve srovnání s lidmi, kteří psa nemají.

Je příčinou vyšší fyzická aktivita?

Pes se potřebuje vyběhat venku. Možnou příčinou prodloužení života tedy může být právě vyšší fyzická aktivita majitelů psů.

Tyto výsledky nevysvětlují, proč majitelé psů žijí déle, přesto však vědci nějaké závěry mají. Studie neznala zdraví majitelů před nákupem psa, ale mohla vycházet z některých hypotéz. “Víme, že majitelé psů mají obecně vyšší úroveň fyzické aktivity, což by mohlo být jedním z vysvětlení pozorovaných výsledků”, řekl Tove Fall, hlavní autor studie. “Dalším vysvětlením je větší pohoda a sociální kontakty nebo účinky psa na bakteriální mikrobiom majitele,” dodal Tove. Celkově se zdá, že pes skutečně může mít vliv na vaše zdraví, zvláště pokud budete se svým chlupatým nejlepším přítelem chodit na dlouhé procházky.

Co si myslíte o studii? Napište v komentářích.

Zdroj: viralnova.com