Vertikální zahrada je ideální pro malé prostory. Pěstovat na ni lze cokoli

Kdo má velký dům se zahradou, ten nemusí řešit, co a kam zasadí. Ale co lidé, kteří mají jenom malý pozemek nebo balkon? Ani ti nemusí být ochuzeni o jednotlivé možnosti. Nabízí se takzvaná vertikální zahrada, která je cestou, jak i na malém prostoru pěstovat více rostlin.

Co je to vertikální zahrada? Jedná se o možnost, kdy se jednotlivé rostliny nepěstují na ploše vedle sebe, ale rozdíl je v tom, že se pěstují na ploše nad sebou. Díky tomu lze i na pár metrech čtverečných mít tolik rostlin, jako na běžné zahradě na ploše desetkrát větší. A jaké jsou možnosti pěstování?

Stačí snadná transformace

Vertikální zahrada může vzniknout v podstatě kdekoliv. Stačí mít jenom prostor, kam se dají jednotlivé rostliny umístit, jedna nad druhou. Může se jednat o klasickou zeď, může se jednat třeba o různé police, ale i další konstrukce. Jako květináče vám posloužit třeba i bedny, plastové lahve, přepravky, skleněné nádoby i cokoliv jiného.

Stačí i obyčejná zeď

Vertikální zahrada může vzniknout kdekoliv. Může postačit zeď, kam se pověsí police, může se jednat o dřevěnou konstrukci, stejně jako mlže jít třeba i o využití plotu nebo starých palet. Posloužit ale mohou třeba i staré štafle nebo žebříky, které umožní umístit květináče jeden nad druhý. Též se může jednat klidně také o vaši konstrukci zábradlí, kterou máte na balkoně.

Venku i uvnitř

Zajímavé je, že vertikální zahrady nemusí být nutně jenom v exteriéru. Můžete je založit třeba také v interiéru. Mohou mít podobu klasických poliček, kde budou místo suvenýrů rostliny. Může se jednat třeba ale i o různé boxy na stěnách, nebo o využití knihoven, či třeba různých drátěných programů.

Pěstovat lze cokoliv

Jak může taková vertikální zahrada vypadat? Pěstovat se na ní dá cokoliv. Může se jednat o rostliny okrasné, velké či malé. Lze na ní pěstovat i různé menší plodiny, stejně jako se skvěle hodí ve chvíli, kdy si chcete zakládat bylinkovou zahrádku.

Obrázky: Pixabay