Vitamín D3 není pro každého. Konkrétní skupiny lidí by se mu měli raději vyhnout a neužívat ho

Vitamín D patří mezi vitamíny rozpustné v tucích. V lidském těle má celou řadu neocenitelných funkcí. Existuje několik typů vitamínu D: alfakalcidol, nebo D2 – ergokalciferol, nebo D3 – cholekalciferol. Jedním z jeho hlavních úkolů je pomoc při vstřebávání vápníku a fosforu. Tím to ale rozhodně nekončí. Všechny tři látky (vitamín D, vápník a fosfor) jsou důležité zejména pro silné a zdravé kosti. 

Umíme si jej vytvořit

Dobrou zprávou je, že vitamín D nemusíme přijímat pouze ve stravě. Naše tělo si jej umí produkovat, pokud se dostatečně vystavujeme slunečnímu záření. Získávání vitamínu D ze slunce se bráníte používáním opalovacího krému (čímž vás nenabádáme k jeho nepoužívání) nebo pobytem ve stínu. Vitamín je důležitý zejména pro silné a zdravé kosti a působí také jako prevence proti vzniku kostních nemocí.

Důležitý vitamín D

Vitamín D má několik důležitých funkcí v lidském těle. Používá se s jinými léky k léčbě nízké hladiny vápníku nebo fosforu. Tento stav může být způsoben poruchami, jako je hypoparatyreóza, pseudoparatyreóza, familiární hypofosfatémie. Vitamín D se používá také při onemocnění ledvin, k udržení normální hladiny vápníku a k umožnění normálního růstu kostí. Kapky vitamínu D (nebo jiné doplňky) se podávají kojeným dětem, protože mateřské mléko má obvykle nízkou hladinu vitamínu D.

Bezpečnost vitamínu D

Pokud budete užívat vitamín D v běžných dávkách, nemusíte se bát vedlejších účinků. Zejména v létě je ale jeho užívání ve formě doplňků stravy pro zdravé lidi nevhodné. Pokud Vám lékař doporučil užívání tohoto léku, znamená to, že usoudil, že přínos pro Vás převyšuje riziko nežádoucích účinků. Většina lidí, kteří užívají vitamín D, nemá závažné vedlejší účinky. Pokud budete užívat příliš mnoho vitamínu D, můžete získat příliš vysokou hladinu vápníku v těle. A to může vést ke zdravotním problémům.

Předávkování vitamínu D

Jak ale poznat, že užíváte příliš mnoho vitamínu D? Tělo se začne projevovat příznaky, které ale často můžeme zaměňovat s jinými chorobami, a proto je zapotřebí konzultace s lékařem. Mezi tyto příznaky patří nevolnost až zvracení, zácpa, nechutenství, zvýšený pocit žízně a zvýšené močení, změny nálady, neobvyklá únava. Při užívání vitamínu D se mohou vyskytnout také alergické reakce, které jsou ale spíše výjimečné. Patří mezi ně vyrážka, svědění a závratě, otok (zejména na obličeji, jazyku, krku), dýchací potíže. Pokud se projeví, je zapotřebí co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc.

Kdo by neměl užívat vitamín D?

Následující stavy jsou kontraindikovány u vitaminu D3. Poraďte se se svým lékařem, pokud máte některý z následujících stavů: sarkoidóza, vysoké množství fosfátů v krvi, vysoké množství vápníku v krvi, nadměrné množství vitamínu D v těle, ledvinové kameny, snížená funkce ledvin. Tento seznam nemusí být úplný, protože existuje celá řada dalších zdravotních stavů, která příjem vitamínu D ve formě doplňku stravy vylučuje. Proto se před užíváním tohoto doplňku stravy poraďte se svým lékařem.

Před užíváním vitamínu D

Zejména máte-li alergii na vitamín D nebo produkty, které jej obsahují, neužívejte vitamín D bez doporučení svého lékaře. Výrobek s vitamínem D může obsahovat neaktivní složky (jako jsou oříšky/sója), které mohou způsobit alergické reakce nebo jiné problémy. Váš lékař dokáže zjistit, jestli ve svém těle nemáte vysokou hladinu vápníku nebo vitamínu D nebo netrpíte-li potížemi se vstřebáváním živin z potravy. Dále pak bude vědět, jestli netrpíte nemocí ledvin nebo jater.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Webmd.com