Vše, co potřebujete vědět o vysokém krevním tlaku

Krevní tlak – jeden z prvních ukazatelů, který lékař kontroluje při hodnocení zdravotního stavu. Vysoký krevní tlak může poukazovat na příliš vysokou hladinu stresových hormonů v krvi, počínající kardiovaskulární onemocnění a dokonce třeba i záněty ledvin. V České republice trpí hypertenzí čili vysokým tlakem zhruba 40 % populace v produktivním věku.

Vysoký tlak nebolí, ale zabíjí

To je moto České společnosti pro hypertenzi, která se touto zdravotní obtíží v české populaci dlouhodobě zabývá. Pokud je krevní tlak dlouhodobě vysoký, hrozí vážné důsledky, jako je cévní mozková příhoda, infarkt myokardu, srdeční selhání, ale také demence, poškození funkce ledvin a dokonce i zhoršení zraku nebo erektilní dysfunkce.

Když hovoříme o vysokém krevním tlaku, máme na mysli hodnoty přesahující 140/90, respektive v domácích podmínkách 135/85. Číslice před lomítkem přitom představuje tlak tzv. systolický, to je síla, kterou srdce pumpuje krev do těla, a číslo za lomítkem je tlak tzv. diastolický, což je vlastně hodnota odporu cévního řečiště. Čím vyšší jsou obě hodnoty a čím déle ve vysoké úrovni zůstávají, tím vyšší je opotřebení cév a srdce a v návaznosti také riziko jejich selhání, až fyzického popraskání.

Co způsobuje vysoký krevní tlak

Každé zakolísání krevního tlaku ovšem neznamená akutní nebezpečí či zvýšené riziko. Krevní tlak se mění neustále v závislosti na aktuálním fyzickém a psychickém stavu. Jeho hodnoty ovlivňuje i to, kolik zrovna vypijeme tekutin či zda se zrovna náhle nezměnilo počasí.

Pokud se ale krevní tlak vychýlil z normálu na delší dobu, je zapotřebí zrevidovat svůj život a případně odstranit příčiny. Těmi může být věk a dědičnost, které ovlivnit nemůžeme. Co ale ovlivnit lze je konzumace těžkých jídel plných chemických aditiv, kouření, nadměrné pití alkoholu, sedavý způsob života, obezita či chronický stres. Za vysokým tlakem ale mohou stát i jiné druhy onemocnění, jako je spánková apnoe, diabetes nebo onemocnění ledvin.

Potíž je v tom, že u 90 % osob trpících vysokým tlakem se příčina tohoto stavu nepodaří identifikovat. Obvykle se totiž na jeho vzniku podílí celá řada různých faktorů, které působí společně a může se vyskytovat i při absenci výše zmíněných rizikových faktorů.

Hypertenzi lze předcházet

Je lepší věnovat čas prevenci, než muset celý život brát léky při pokusu o léčbu důsledků špatného životního stylu. Proto je vhodné dodržovat alespoň mírnou fyzickou aktivitu, při které se lehce zapotíte a zadýcháte. Také je vhodné zařadit na jídelníček zdravé potraviny, zbytečně nepřesolovat a omezit konzumaci zpracovaných potravin z továren. Zároveň se snažte relaxovat a udržet si míru stresu ve zdravých mantinelech. Poděkuje vám nejen srdce, ale celé vaše tělo.

Obrázky: Freepik