Výroba improvizované ochranné masky z papírového ručníku

I když už se ochranná opatření proti nákaze koronavirem pomalu ale jistě uvolňují, stále ještě existují místa, kam bez ochranné roušky nesmíte. O to je to horší, protože mnoho lidí je často zapomíná doma a nevzpomene si, že v nemocnici či v dalších prostorách je mít musí.

Odpověď přinesli pracovníci z Fakulty průmyslového designu z Akademie výtvarných umění v polském Krakově, kteří vydali sadu instrukcí, jak si z papírového ručníku či kapesníku vytvořit improvizovanou roušku, která je navíc ekologická a šetrná k životnímu prostředí.

3 předměty stačí k výrobě roušky

Předměty pro výrobu roušky má určitě každý doma. Pokud jste někde v terénu, tedy ve městě, nejspíš bude dílem okamžiku si vše potřebné za pár korun pořídit.

K výrobě roušky budeme potřebovat:

  • Papírový ručník nebo kapesník (stačí dvojitá vrstva, aby se přes něj dalo dýchat)
  • 2 obyčejné gumičky – přesná délka závisí na velikosti hlavy
  • Sešívačka a dvě sponky

Utrhněte si velký obdélník z role papírových utěrek. Přeložte jednu stranu tak, že spodní roh umístíte k horní hraně, aby se vytvořil trojúhelník. S protilehlou stranou učiňte totéž. Získáte velký trojúhelník s trojvrstvou střední částí.

Ve videu pod textem naleznete podrobný návod, jak poskládat roušku, jejíž design je inspirován japonskými papírovými skládačkami origami. Nebojte se, její výroba není obtížná, nicméně je potřeba si ji předem nanečisto vyzkoušet. Na první pohled může výroba masky vypadat poněkud komplikovaně, nicméně výsledkem je pozoruhodně profesionálně působící ústenka, která vám rozhodně ostudu neudělá. Vypadá jako opravdová rouška z obchodu.

Po seskládání ubrousku podle návodu pak už stačí jen zajistit dvě gumičky skobičkami ze sešívačky tak, aby bylo možné zachytit je za uši.

Přejeme vám při skládání roušky spoustu zábavy.

 

Obrázky: Radio 90