WHO varuje: Lidé vyléčení z koronavirové nákazy nemusejí být imunní

Promoření populace a následně získaná imunita. To je plán, který zastává velká část světových vlád ve spojitosti s koronavirovou nákazou, která téměř na dva měsíce doslova paralyzovala většinu světových ekonomik. Nyní vlády houfně přikračují k rozvolňování bezpečnostních opatření spojených s řízeným promořováním populace s cílem vytvořit imunitní reakci, která zabrání v ničivých dopadech viru. Odborníci ze Světové zdravotnické organizace nyní upozorňují, že tato domněnka se nezakládá na žádných výzkumech a pravděpodobně je scestná.

Nevíme zda, jak moc a na jak dlouho může být vyléčený imunní

Vedoucí klinického postupu Světové zdravotnické organizace (WHO) proti šíření nového koronaviru, Maria Van Kerkhove, dnes uvedla, že stále neexistuje dostatečné množství studií, které by jasně prokazovaly, že lidé vyléčení z covid-19 by byli vůči opětovné nákaze chráněni.

„V tuto chvíli, čtyři měsíce po začátku pandemie, stále nelze říci, že přítomnost protilátek v krvi znamená, že je někdo vůči koronaviru imunní,“ varovala Van Kerkhove během tiskové konference WHO. „Neexistuje žádná studie, která by spojovala protilátky s imunitou.“

Epidemioložka dodala, že přesto se mnoho úředníků dosud domnívá, že ti, kteří byli nakaženi, budou mít v budoucnu „nějakou dodatečnou ochranu“ proti covid-19 oproti těm, kteří nemoc neprodělali. „Co v tuto chvíli nevíme je,“ podotýká,“ jak silná je tato ochrana, zda skutečně existuje u každého infikovaného a jak dlouho případně trvá.“

Předběžné studie ukázaly, že vyléčení zůstávají náchylní

Podle slov zástupkyně Světové zdravotnické organizace bylo v některých zemích na základě instrukce WHO provedeno několik předběžných studií, ze kterých vyplývá, že velká část nakažené populace vůči viru zůstává náchylná i nadále po vyléčení.

Čínští výzkumníci prokázali, že virus dokáže přežít po dobu několika týdnů dokonce i v tělech dávno zemřelých pacientů, z nichž se snadno může rozšířit na živé lidi, kteří s tělem přijdou do kontaktu.

Obrázky: Freepik