Základní dovednosti pro přežití během přírodních katastrof a nehod

Každý z nás má základní insktinty o tom, co dělat během přírodní katastrofy,  teroristickém útoku a nebezpečí. Doufejme, že nikdy nebudeme muset tyto dovednosti použít, ale pokud se ve špatném čase ocitneme na špatném místě, tento článek může pomoci zachránit život.

Plán

Na začátek je dobré vedět, co by se mohlo v okolí vašeho bydliště či dovolené potencionálně stát. Identifikujte potenciální katastrofy, ke kterým by mohlo ve vaší oblasti dojít a připravte si plán, co dělat, pokud se skutečně objeví.

Orientace

Naučte se používat své přirozené prostředí pro orientaci,  vzdálenost mezi sluncem a horizontem =odhadovaný čas západu slunce. Umístěte ruku tak, aby slunce bylo umístěno nad ukazováčkem,. Každý prst mezi horizontem a slunce se rovná zhruba 15 minutám. Čas může být kritický faktorem, pro nalezení přístřeší na noc.

Voda

Všichni víme, že voda je k přežití tím nejdůležitějším, co přebujeme k přežití – dehydratace vás může za pár dní zabít. Samozřejmě, ideálním řešením je nalezení zdroje čísté vody, např. potok, řeka. Pokud žádný nenaleznete, zkuste následující:

  • Sledování okolní flóry – v blízkosti rostlin, které mají rádi vlhkost (vysoká tráva, rákos), začnětě kopat, je zde velká šance, že narazíte na vodu
  • Deštová voda – využijte listy velkých rostlin k zachycení dešťové vody
  • Krajní možnost – krev zvířat, vlastní moč

Oheň

Oheň je pro přežití naprosto zásadní, poskytuje světlo a teplo, můžete na něm vařit jídlo a vyvyřit pitnou vodu, vysušit mokré oblečení a boty. Chcete-li vytvořit oheň, potřebujete vždy 3 základní věci: kyslík, palivo a zdroj zapálení.

Na oheň použijte co nejsušší dřevo.  I když víte, co potřebujete k vytvoření ohně, je také dobré mít představu o tom, jak začít, pokud žádná z těchto položek není k dispozici. Pokud nemáte zápalky či zapalovač, můžete oheň založit pomocí brýlí, lupy a slunečních paprsků.

Přežití ve vodopádu/jezu

Pokud se ocitnete zaseknutí vo vodním víru, bez ohledu na to, zda je to malý vodopád nebo jez řeky, nejdůležitější je nepanikařit. Stočte se do klubíčka, klesněte co nejníže a nedělejte žádný pohyby. Na hladinu vyplavte až po vyproštění z vodního víru. Je psychicky velmi obtížné se v takové situace potápět ke dnu a nesnažit se vyplavat na hladinu, ale je to jediný způsob, jak se zachránit.

zdroj: brightside.me