Zamrzlé rostliny: Tipy, jak je pro kruté zimě probudit k životu

Nejhorší zimu snad máme už za sebou. Můžeme pomalu uklízet teplé oblečení do skříní a těšit se, až konečně vytáhneme kraťasy a trička s krátkým rukávem. My se ze zimního počasí dokážeme vzpamatovat lehce. Totéž ale nemůžeme říct o rostlinách. Jste-li milovníky květin, jistě jste se snažili uchovat je před chladem a mrazem, ovšem ty bez ochrany zimu nedokázaly přežít. Nízké teploty, mráz, silný vítr a sníh jsou hrozbami pro všechny rostliny, ale naštěstí i s takovým poškozením se dá něco dělat.

Nechte je pomalu roztát

Nechte květy a listy pomalu roztát přirozeným způsobem. Nezalévejte je, ani nenamáčejte teplou vodou, jinak vzniknou další vrstvy ledu. Dejte jim chvilku se vzpamatovat.

Nestříhejte je

Neprostřihávejte je ihned po skončení zimy. Nejprve počkejte, až se počasí trochu oteplí, tímto způsobem se vyhnete problémům s možným příchodem dalšího mrazu.

Pryč se zlomenými větvičkami

Odstraňte pouze polámané a poškozené větvičky.

Chraňte je před ranním sluncem

Všechny rostliny poškozené mrazem chraňte před ranním sluncem pomocí černého plastu nebo jiným vhodným způsobem.

Prořezávejte s novou vegetací

Na jaře a poté, co uvidíte novou vegetaci, prořezejte všechny zmrzlé rostliny asi tak 2 – 3 cm pod místem, kde je spálil mráz.

Pravidelně hnojte

Pravidelné hnojení pomáhá nové vegetaci s růstem kořenů.

Zalévejte ve vyšších teplotách

Zalévejte květiny při vyšších teplotách, kdy je voda teplejší. Vyvarujte se zalévání, když fouká silný vítr. Jakmile ale odezní, postříkejte listy.

Obrázky: Freepik