Zapomeňte na prášky. Domácí přírodní prostředky proti bolesti zubů

Bolest zubů často přijde ve chvíli, kdy má váš zubař dovolenou nebo jste jiným způsobem odříznuti od zubařské péče. V tom případě člověka přepadá panika. Kromě léků proti bolesti, které zatěžují žaludek i játra, umí velmi dobře pomoci i některé přírodní prostředky. Dokážou si poradit se zánětem a utlumí bolest. Poradíme vám několik těch nejúčinnějších a nejdostupnějších z nich.

Cibule

Cibule je účinný přírodní lék, který tlumí záněty i bolest. Vytvořte obklad z nakrájené cibule zabalené do kapesníku, který přiložíte zvenčí na tvář v postižené oblasti, případně jeden čerstvě ukrojený plátek vložte přímo do úst na postižený zub.

Hřebíček

Hřebíček funguje ještě lépe než cibule. Má silné analgetické účinky. Proto z něj vytvořte silný nálev nebo jeden hřebíček rozžvýkejte a přiložte přímo na postižené místo. Čerstvě po přiložení hřebíčku se však bolest může přechodně ještě zhoršit, zvlášť když je zub otevřený. Hřebíček totiž funguje jako dezinfekce.

Solný roztok

Dezinfekci úst můžete provést také solným roztokem. Nejlepší je vysoce kvalitní sůl, jako je himalájská nebo mořská. Stačí půl čajové lžičky rozpustit ve sklenici teplé vody a malý doušek roztoku zhruba dvě minuty poválet v ústech, aby zmírnil bolest. Je důležité solný roztok nepolykat, předávkování solí může způsobit nevolnosti a zvracení.

Heřmánek

Široce užívaný domácí protizánětlivý lék pomáhá i na bolest zubů. Květy heřmánku zabalte do gázy, namočte v horké vodě a po lehkém zchlazení umístěte na bolestivé místo. Obklad můžete pravidelně obnovovat.

Propolisová tinktura

Propolis je včelí vosk, který má léčivé účinky. Můžete z něj vytvořit tinkturu tak, že jej naložíte do vysokoprocentního alkoholu a necháte zhruba měsíc odstát. Výsledná tekutina pak má širokou škálu využití od zlepšení imunity přes léčbu alergií, bolestí v krku a nachlazení a také bolesti zubů. Tinkturu zřeďte vodou a kloktejte, případně aplikujte jednu kapku čisté tinktury přímo na postiženou oblast.

Obrázky: Freepik