Zdánlivě banální bolest žaludku se zažívacími potížemi může signalizovat závažné onemocnění. Neberte ji na lehkou váhu

Bolesti žaludku nebo problémy s trávením se nejčastěji objevují akutně – jako důsledek aktuálního stravování.  Tento typ nevolnosti je zpravidla spojen s dalšími potížemi, jako jsou nadýmání, únava či nutkání na zvracení. Pokud se ovšem bolesti žaludku a související střevní potíže objeví bez zjevných příčin, může se jednat o daleko závažnější problém, který by měl být řešen s lékařem.

Co mohou bolesti žaludku indikovat

Po konzumaci tučného, velmi sladkého nebo kořeněného jídla, zvláště dopřáváte-li si je velmi sporadicky, se může objevit pocit těžkosti nebo přímo bolesti žaludku, kterým vám tělo naznačuje, že má problémy s jeho zpracováním. Pokud se ovšem bolest po několika hodinách neztratí nebo má naopak tendence zesilovat, její příčinou mohou být problémy se žlučníkem. Žlučník je nedílnou součástí trávicího ústrojí, jehož hlavní funkcí je vylučování žluči, tedy tekutiny, která přímo pomáhá rozkládat zkonzumovanou potravu. Bolest břicha či žaludku může indikovat, že žluč nemůže být vylučována.

Nesprávná funkce žlučníku

Ztráta schopnosti vylučovat žluč bývá zpravidla důsledkem tvorby žlučových kamenů, které jejímu přirozenému vylučování překáží. Kameny vznikají přímo ve žlučníku a způsobuje je zvýšená hodnota cholesterolu v krvi. Cholesterol na sebe nabaluje další částice a vytváří pevné shluky, jež se ve žlučníku usazují. Ty pak brání žluči v přirozeném postupu orgánem a způsobují stupňující se bolest, která přechází z žaludku až do hrudníku. Riziko tvorby žlučových kamenů se objevuje především u žen a zvyšuje se s používáním hormonální antikoncepce a těhotenstvím.

Prevence a léčba žlučových kamenů

Abyste předešli tvorbě žlučových kamenů, je dobré pravidelně konzumovat potraviny s velkým obsahem vlákniny, jako jsou celozrnné produkty, ořechy, ovoce a zelenina včetně slupek. Pokud se s bolestí již potýkáte, je potřeba provést ultrazvukové vyšetření, které odhalí jejich přítomnost. Ukáže-li se, že se ve žlučníku skutečně vytvořily, spočívá léčba v operativním odstranění žlučníku.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Medicinenet.com