Zdravotní obtíže, které byste neměli ignorovat, i když se mohou zdát neškodné

Spousta z nás se čas od času potýká s drobnými zdravotními problémy. Většinou je tiše přetrpíme, abychom se zase vkrátku mohli vrátit ke svému běžnému životu, anebo se svých obvyklých činností ani nevzdáme a vykonáváme je, i když se necítíme zrovna nejlépe. To ale není úplně dobře. I zdánlivě nevinné tělesné nepohodlí totiž může signalizovat počínající vážný stav, anebo v něj může vyústit. Přinášíme vám přehled drobných tělesných symptomů, které byste měli raději co nejdříve konzultovat s lékařem.

Únava a potíže s dechem

Pokud jste nedávno prodělali nachlazení, ale ani po týdnu se necítíte úplně v pořádku, jste unavení a máte potíže s dechem i při nenáročných činnostech, můžete trpět skrytým zápalem plic. I když se má běžně zato, že pneumonie vyvolává silný kašel a horečku, právě skrytá varianta této nemoci nejvíce ohrožuje naše zdraví. Pokud jste tedy unavení, bledí, máte mizernou náladu a potíže s dýcháním, pak raději navštivte lékaře.

Otoky či bulky

Pokud se kdekoliv na těle objeví hmatatelné bulky nebo oteklá místa, nikdy bychom to neměli podceňovat. Může se sice jednat o neškodný otok mazových žláz nebo něco podobně banálního, nicméně na druhou stranu to může být i první příznak vážnějších onemocnění, jako jsou různé zánětlivé procesy či dokonce rakovina. Nikdy proto takové úkazy na svém těle neignorujte.

Vydávání vlasů

Ztráta vlasů vždycky značí potíže, a to minimálně s hormonálním systémem. U některých mužů jde sice o běžný důsledek vysoké produkce mužských hormonů, nicméně ve většině případů je ztráta vlasů varovným signálem těla. Kromě potíží s endokrinním systémem se může jednat i o poruchu prokrvení tkání a další potíže. Pokud navíc trpíte dalšími příznaky, jako je vleklá únava a podrážděnost, kolísání tělesné hmotnosti či u žen nepravidelný menstruační cyklus, s návštěvou lékaře neotálejte.

Náhlá dušnost

Lékaři upozorňují, že náhlé potíže s dechem mají dvě možné příčiny. Tou jednou, méně vážnou, je reflux, tedy stoupání žaludečních šťáv nahoru do jícnu. Výsledkem obvykle bývá pálení žáhy, ale nemusí to tak být vždy. Někdy může dojít právě k dýchavičnosti. Poznáte to podle toho, že se tento stav dostavuje po jídle. Druhá příčina je závažnější, jde o potíže s krevním oběhem. Pokud se dýchavičnost objevila zničehonic, je dobré se o tom poradit s lékařem.

Obrázky: Pixabay