Žraloci, obávaní mořští predátoři, očima vědy

Hraje vám v uších při každém kroku v moři hudba z Čelistí a vy se jen rozhlížíte, kdy se kolem vás mihne tmavý stín s trčící ploutví nad hladinou? Jistě má podobné pocity většina z nás, ale co nám předkládají filmy není všechno, co bychom o těchto predátorech oceánu mohli vědět.

Mohou mít až 30 000 zubů

Průměrný žralok má v tlamě 40-45 zubů a může mít i dalších 7 řad náhradních. Jelikož jim zuby velmi rychle vypadávají a zase narůstají, za celý svůj život jich mohou mít až 30 000.

Žraloček brazilský, přezdívaný Cookiecutter

Žraloček brazilský, jinak známý jako Cookiecutter („řezač sušenek“), si vysloužil tuto přezdívku díky svému neobvyklému způsobu krmení. Žraloček zaútočí svou tlamou na oběť a vyrve z ní kus masa, což zanechá kruhovou ránu připomínající díru v pečivu.

Jsou starší než dinosauři

Žraloci obývali naši Zemi už 200 miliónů let předtím, než sem přišli dinosauři. Za tu dlouhou dobu neprošli příliš velkou změnou.

Žaludek mají jako ze železa

Boty, židle, krabice plné hřebíků, bubny, celá lahev od vína a zadní část koně jsou jen některé z mnoha bizarních kousků, které byly během let nalezeny v žraločích žaludcích.

Mohou poskytnout lék na rakovinu

Díky své dlouhověkosti a zřídkakdy rozvinuté rakovině začali vědci studovat žraločí chrupavku pro možnou léčbu rakoviny.

Od nejmenšího po největšího

Žralok trpasličí měří pouhých 7 cm a drží se na první příčce nejmenších žraloků na světě. Opakem je žralok obrovský, jenž si udržuje prvenství zase na druhém konci. V mimořádných případech může dosahovat až 12 m, ovšem jsou zaznamenány i nepotvrzené případy 18 m. Co se týká váhy, je neuvěřitelné, že takový kus může vážit až 19 tun.

Žraločí zuby se používaly k výrobě různých nástrojů

Američané narozeni na východním pobřeží, včetně Floridy, používali zuby velkých bílých žraloků na výrobu šípů. Žraločí zuby byly nalezeny s hroby dřívějších Američanů, které mohly být součástí také různých náhrdelníků nebo nářadí.

V jejich hlavě je všechno

Uši žraloků se nacházejí uvnitř jejich hlavy a otvory se nazývají endolymfátové póry, které vedou do kanálků naplněných tekutinou, jimiž procházejí zvukové vlny. Sluch je jejich nejsilnějším smyslem.

Žraloci mají také své pověsti

Žralok ze starověkých dob, Carcharodon Megalodon, měl zuby o délce více než 15 cm (největší žraločí zuby, které byly kdy nalezeny) a čelisti dost velké na to, aby spolkl celé auto nebo tělo o velikosti Tyrannosaura Rexe. Někteří lidé stále věří, že tento žralok žije někde v hlubokých vodách.

Mají velmi tlustou kůži

Žraločí kůže je velmi tvrdá, tlustá a jedinečná. Velice dobře slouží jako brnění. Žralok obrovský má dokonce kůži silnou až 10 cm.

zdroj: list25.com