S rostoucím počtem dlužníků a nových exekucí je čím dál tím více diskutováno téma finanční gramotnosti. Do ní spadají všechny základní znalosti a dovednosti spojené s financemi, mezi kterými nesmí chybět ani tvorba rozpočtu. Právě v jeho správě má většina lidí mezery, což může někdy vést i k vážným problémům. Jak si ve financích udělat pořádek?
1. Udělejte si přehled ve vašich příjmech a výdajích
Jestliže si ve svých financích chcete konečně udělat pořádek, budete s tím muset začít doslova od píky. Základ každého rozpočtu totiž tvoří příjmy a výdaje, podle jejichž stavu můžete jednoduše odhadnout, v jaké finanční situaci se zrovna nacházíte.
Pro jeho vytvoření si tedy budete muset roztřídit své příjmy a výdaje. Do první kategorie lze zahrnout veškeré zisky, které vám plynou z podnikání, zaměstnání, důchodu a dalších činností. Naopak výdaje představují všechny prostředky, které musíte pravidelně odvádět.
Rozdělit je můžeme rovnou do tří kategorií:
- nezbytné výdaje – patří sem všechny výdaje, které jsou spojené s platbou či nákupem životně důležitých služeb a zboží, jako jsou potraviny, nájem, léky a další,
- zbytné výdaje – nejsou životně důležité a pojí se často se zábavou, koníčky a cestováním,
- investiční výdaje – zahrnují všechny prostředky investované za účelem jejich zhodnocení (spoření, akcie, investiční instrumenty atd.).
V posledním kroku už jen porovnáte příjmy s výdaji a zjistíte, jak na tom jste. Vaším cílem by mělo být to, aby vaše příjmy převyšovaly výdaje, nebo se jim alespoň rovnaly. Pokud tomu tak není, je na čase pustit se do škrtání výdajů, a to především těch zbytných.
2. Zaměřte se na místa, kde můžete ušetřit
Pokud si nevystačíte se svými příjmy, nebo si jen chcete trochu přilepšit, nikdy není od věci udělat si menší revizi pravidelných plateb. Těmi jsou myšleny zejména úhrady za služby a pojištění, které každý měsíc odvádíte.
Trh je doslova přesycený poskytovateli různých služeb a při pečlivém hledání tak můžete narazit i na mnohem výhodnější nabídku. V některých případech ušetříte dokonce i stovky korun měsíčně. Podobně jako u půjček můžete i zde využít ke srovnání specializované online nástroje, které porovnají vaše pojištění či službu s ostatními nabídkami a najdou pro vás to nejvýhodnější řešení.
3. Nezapomeňte na finanční rezervu
Ve svém rozpočtu byste neměli zapomínat ani na finanční rezervu, kterou můžete v budoucnu využít k pokrytí nečekaných výdajů nebo jako náhradu příjmů při jejich krátkodobém výpadku. Rezervu si je možné budovat jak jednorázově, tak i pravidelně, přičemž druhá varianta se řadí mezi ty nejvyužívanější.
Obecně je doporučováno, aby finanční rezerva dosahovala zhruba součtu vašich šesti měsíčních platů. Pokud však chcete mít jistotu, že s přehledem zvládnete i delší nepříznivé období, měla by rezerva odpovídat součtu všech vašich příjmů za jeden rok.
Finanční rezervu můžete tvořit hned několika způsoby:
- odkládat si peníze pravidelně na spořící účet,
- založit si penzijní či stavební spoření,
- vložit své peníze do penzijních fondů či termínovaných vkladů,
- investovat do akcií, dluhopisů, komodit a dalších instrumentů.
4. Se sjednáním půjčky se neunáhlete
Když se na scéně objeví nečekané finanční výdaje, nebo dokonce přijdete o část svých příjmů, pravděpodobně se nevyhnete sjednání půjčky. Takový krok se však vyplatí pořádně promyslet a ověřit si, jaké možnosti trh s půjčkami nabízí.
Běžně se setkáte se dvěma základními druhy úvěrů:
- krátkodobé úvěry – jsou mnohem dostupnější, díky čemuž na ně dosáhne téměř každý, přičemž doba splácení se převážně pohybuje v řádu pár dní či měsíců,
- dlouhodobé úvěry – jsou určené pro klienty s vysokou bonitou, kteří jsou schopni splácet půjčku po dobu několika let.
Bohužel na trhu nenajdete pouze férové poskytovatele půjček, kteří by byli ke svým zákazníkům zcela otevření. S jejich ověřením i výběrem vám pomohou srovnávače půjček, které za vás porovnají dostupné nabídky na trhu.
Ke srovnání nabídek můžete například využít portál Ferovepujcky.cz, kde během chvilky najdete online půjčku ušitou přímo vám na míru. Prostřednictvím srovnávače si můžete vybranou půjčku i sjednat, a to v pouhých třech krocích.
5. Přizvěte si na pomoc moderní technologie
Pokud platíte především elektronicky, může být někdy poměrně těžké vyznat se v jednotlivých položkách a zařadit je mezi příjmy a výdaje. Naštěstí žijeme v době, kde v našich životech hrají velkou roli moderní technologie – a využít je můžete i v oblasti správy financí.
Na svém smartphonu najdete celou řadu aplikací, s jejichž pomocí si během chvilky uděláte pořádek ve svém rozpočtu. Podobné nástroje však nabízí i většina tuzemských bank, které investují nemalé peníze do vývoje vlastních mobilních aplikací a internetového bankovnictví.
Prostřednictvím aplikace můžete:
- třídit jednotlivé platby,
- vytvářet přehledy a grafy,
- třídit výdaje do různých kategorií,
- sestavit svůj vlastní osobní či rodinný rozpočet,
- založit si spoření,
- vytvořit si vlastní finanční plán.