Únava, vyčerpání a tělo zcela bez energie? Na vině může být nedostatečné okysličení krve, protože většina populace nedýchá správně nebo trpí vlivem omezeného přísunu kyslíku. Přitom stačí málo a energetické hladiny se mohou opět zvýšit, postačí každodenní jednoduché aktivity pro zvýšení okysličení krve.
Buňky pracují neustále
Odborníci z Harvardovy univerzity poskytují v souvislosti s nedostatečným okysličením krve vysvětlení. Buňky pracují nepřetržitě, nemohou přestat pracovat, ale ve chvíli, kdy se dostává tělu více kyslíku během cvičení, začnou produkovat několikanásobně více mitochondrií. Ty jsou zodpovědné za metabolickou výměnu a přeměňují glukózu z konzumované potravy a vdechovaný kyslík na energii. Při vyšší fyzické zátěži dochází k produkci většího množství energie.
Cvičení zvyšuje cirkulaci kyslíku
Vědci proto radí provádět každodenní fyzické aktivity, může se jednat o svižnou chůzi, jízdu na kole, běh či plavání. Veškeré aerobní aktivity zvyšují cirkulaci krve a také kyslíku v těle, organismus tak může efektivněji využívat nahromaděnou energii z vnitřních buněk. To samozřejmě vede i k vyšší produkci endorfinů, které se uvolňují z hypofýzy do mozku a přinášejí pocity štěstí, ba dokonce až euforie. Pravidelný pohyb vede k dobré náladě a eliminuje úzkostné a depresivní stavy.
Pohybem k lepšímu spánku
Dostatek pohybu přináší zlepšení spánku. Podle této vědecké studie z Harvardovy univerzity k tomu hluboký spánek umožňuje kvalitnější regeneraci svalstva i nervů, což má vliv na celkové zdraví daného jedince. Po probuzení se navíc pravidelně cvičící cítí lépe a má více energie, proto se doporučuje i ranní trénink nebo procházka před příchodem do práce.
Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Health.harvard.edu