Demence je strašákem západního světa, protože riziko stoupá s věkem nad 60 let a genetickými predispozicemi, ale podle vědců také souvisí s jídelníčkem a životním stylem. V rámci posledního výzkumu navíc odborníci odhalili souvislost mezi pravidelným čištěním zubů a zvýšeným rizikem rozvoje demence. Při nedostatečné zubní hygieně hrozí rozvoj demence o plných 65 procent. Vhodné je proto dodržovat doporučení zubních lékařů, pravidelně zuby čistit, ale také dbát na léčbu zánětů parodontu, tkáně obklopující samotné zuby.
Špatná ústní hygiena zvyšuje riziko demence
Běžné správné návyky včetně zdravého jídelníčku a dostatku spánku mohou vést ke zdravému životu i v seniorském věku. Naopak špatné návyky mohou zvýšit riziko demence, nedostatečně prováděná ústní hygiena navíc může zvýšit toto nebezpečí raketově, dokonce až o plných 65 procent, přitom stačí tak málo. Správné čištění zubů a péče o ústní dutinu nezabere denně více než několik málo minut, opak však může vést ke katastrofě.
Každé nevyčištění zubů je risk
Bolest zubů nebo zubní kaz? Dopady nepravidelného nebo nedostatečného čištění zubů mohou být daleko horší. Podle studie, kterou zveřejnila Americká geriatrická společnost totiž špatný chrup vede k 65procentnímu zvýšení rizika onemocnění demencí. Zveřejněný výzkum probíhal mezi 5 468 seniory, kdy se analyzovala data z posledních 18 let života. Rozdíl mezi těmi, co si nečistili denně zuby a těmi, co se naopak čištění zubů věnovali třikrát denně, byl celých 65 procent.
Muži s protézami jsou ještě ohroženější
Výzkum však poukázal ještě na další pozoruhodný jev, kdy nejohroženější skupinou jsou muži, kteří mají méně než deset horních a šest dolních zubů, kteří nepoužívají zubní protézu. U těchto seniorů se totiž projevuje nedostatečná přirozená žvýkací funkce a je zřejmé, že dotyčný trpí ve velké míře periodontálním onemocněním a zvýšenou kazivostí zubů. U této skupiny je riziko demence vyšší o 91 procent, přičemž na vině jsou určité bakterie vyskytující se v ústech. Jedná se především o bakterie typu Porphyromonas gingivalis, jejichž působením dochází k onemocnění dásní a parodontu.
Shutterstock
Polovina populace trpí na onemocnění ústní dutiny
V souvislosti s výzkumem lékaři bijí na poplach, protože až polovina dospělé populace trpí na onemocnění dásní a zubní kazy vlivem nedostatečné nebo nepravidelné zubní péče. Stav zubní péče se navíc s věkem zhoršuje, u seniorů nad 65 let věku pak záněty dásní a onemocněními ústní dutiny trpí až 70 procent lidí. Nejhorší péči pak mají lidé s nižším vzděláním a kuřáci. A jaké jsou příznaky špatné dentální hygieny?
Příznaky onemocnění ústní dutiny
Při nedostatečné ústní hygieně dochází k hromadění bakterií a plaku, což vede k zánětům dásní, rozšíření zubního kamene i k rozšíření zubních kazů. Příznaky, které upozorňují na závažný stav, jsou:
- Citlivost zubů na horké a studené nápoje
- Krvácení z dásní při čištění nebo při kousnutí do tvrdších potravin
- Uvolnění zubů nebo přímo ztráta chrupu
- Zápach z úst
- Otoky dásní a bolest při žvýkání
Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Nia.nih.gov