Tak nenápadně vyhlížející látka, jako je kyselina listová, má naprosto zásadní funkci a moc. Umí totiž vytvářet a opravovat sekvence DNA. Mimoto je důležitá v procesu buněčného dělení a spolu s vitaminem B12 se podílí na tvorbě červených krvinek. Bez kyseliny listové by rovněž nefungovala ani nervová soustava. Přesto všechno však často není této látky v naší stravě dostatek, což se projevuje řadou tělesných symptomů, které často vyústí v anémii a další poruchy od banálních až po ty nejzávažnější. Pokud zaznamenáte tyto symptomy, urychleně byste měli zařadit tuto látku do svého jídelníčku.
Zelená zelenina je nejlepším zdrojem
Ještě než přikročíme k samotným příznakům nedostatku vitaminu B9, tedy kyseliny listové, možná byste rádi věděli, ve kterých potravinách tuto důležitou látku hledat. Největší množství jí kupodivu naleznete v kuřecích játrech. Mnoho jí však je také třeba v brokolici, zelí, kapustě, špenátu, ale také v karotce, řepě, ořeších, v celých obilných zrnech i s klíčky a v pivovarských kvasnicích.
Důležitá informace také je, že tělo nejen že si neumí tuto důležitou látku samo syntetizovat, ale nedokáže ji také skladovat a tím, že je rozpustná ve vodě, ji také velmi rychle vylučuje. Proto je zapotřebí ji do těla dodávat každý den.
Afty, pupínky na jazyku, oteklý či bolavý jazyk
Změny na sliznicích, a to zejména na těch v ústech, bývají jednou z nejčastějších a nejzjevnějších známek nedostatečného zásobování svého těla kyselinou listovou. Často jsou tyto potíže provázeny také změnou chuti či sníženou intenzitou jejího vnímání.
Afty a vřídky také často bývají signálem anémie, tedy nedostatečného množství červených krvinek, cože je opět následek nedostatku vitaminu B9, který je zapotřebí k jejich tvorbě.
Gastrointestinální poruchy
Zažívací potíže, poruchy trávení a průjmy bývají častou známkou anémie, ale před jejím vznikem signalizuje i nedostatek kyseliny listové, která anemii způsobuje. Pakliže tedy pociťujete náhlý výskyt těchto poruch, pro jistotu si dejte salát.
Únava a slabost
Tím, že tělo kvůli nedostatku kyseliny listové nevyrábí dostatečné množství červených krvinek, nemůže tělo ani dostatečně zásobovat veškeré své tkáně kyslíkem, jehož důležitým přenašečem červené krvinky jsou. Proto se vyskytuje únava a slabost, která má původ právě v nedostatečném okysličení tkání.
Poruchy soustředění a paměti
Poruchy kognitivních funkcí jsou způsobené opět nedostatečným zásobováním mozkových tkání kyslíkem. Objevují se i časté změny nálady a podrážděnost.
Obrázky: Freepik