Bílé či nažloutlé skvrnky či hrudky na krčních mandlích bývají průvodním jevem banálního onemocnění s velmi snadnou léčbou. Nicméně vždy značí nějaký druh infekce organismu a jejich léčba proto závisí na jejich přesném původci. Vzhledem k tomu, že čepy na mandlích se objevují převážně u osob s oslabeným imunitním systémem, je vhodné jejich přítomnost v krku neignorovat a poradit se s lékařem o vhodné léčbě. Může se totiž snadno stát, že se infekce z krku rozšíří i do dalších částí těla, zejména pak do uší a také do srdce, kde může napáchat mnohem závažnější potíže.
Co jsou čepy a jak vznikají
Čepy, nebo odborně také tonzilolyty, jsou drobné flíčky, čárky nebo hrudky bílé nebo nažloutlé barvy, které se vytvářejí na povrchu krčních mandlí, které někdy mohou obsahovat také hnis. Nejčastěji bývají vyvolány nějakou infekcí, tedy invazivními bakteriemi, viry a méně často také plísněmi.
Výskyt čepů v krku může být průvodním jevem nejrůznějších druhů onemocnění, jako je třeba akutní, ale také chronická angína, spála, mononukleóza nebo i třeba kapavka. Vzhledem k různorodosti možných příčin je proto vhodné se při jejich výskytu poradit s lékařem.
Čepy se projevují vedlejšími příznaky
Přítomnost tonzilolytů na mandlích se projevuje řadou vedlejších příznaků, které vás upozorní na to, že se uvnitř vašeho krku děje něco, co by nemělo. Obvykle se přiřazují také symptomy infekce organismu. Osm nejčastějších symptomů je:
- Zápach z úst
- Bolest v krku
- Kašel
- Zduřelé mandle
- Potíže s polykáním
- Pocit cizího tělesa v krku
- Bolest v uších
- Viditelné fleky
Kromě těchto symptomů se často objevuje také horečka, bolest hlavy, únava, ucpaný nos či zduřelé mízní uzliny na krku a v okolí uší.
Pakliže byste měli sklon tyto příznaky ignorovat a počkat, až přejdou, mějte na paměti, že infekce se z krku může šířit i do jiných částí těla a způsobit záněty středního ucha, vedlejších nosních dutin nebo vzácně dokonce i takzvanou revmatickou horečku, která vznikne, když infekce doputuje až do srdce.
Obrázky: Freepik