Signály, kterými tělo dává najevo nadměrnou konzumaci cukru

Cukr všichni milují. Už malé děti jsou fixovány na sladkou chuť, protože sladké je i mateřské mléko a tato chuť v mozku vyvolává produkci hormonů štěstí. Díky tomu ale cukr vytváří stejně silnou závislost, jako například heroin. Přísun sladkého má moc snížit stres a navodit dobrou náladu, na druhou stranu ale vyvolává velmi nepříjemné vedlejší účinky a tloustnutí je jenom jeden z nich. Ve skutečnosti může tak prostá věc, jako je cukr, vyvolat mnoho komplikovaných zdravotních problémů.

Akné

Výskyt zanícených pupínků na tváři jen málokdo dává do spojitosti se složením stravy. A přitom právě to, co si dáme na talíř, velkou měrou ovlivňuje množství toxinů v těle, které se pak snaží tělo vyloučit, jak jen to jde – například kůží. Kromě toho také cukr zvyšuje produkci některých druhů hormonů, které jsou rovněž zodpovědné za vznik akné. Obvykle se tyto pupínky způsobené cukrem objevují kolem úst a podél spodní čelisti.

Kolísání nálad

Konzumace jednoduchých cukrů vede k rychlému nárůstu energie, ale i k jejímu rychlému poklesu. Na první fázi reaguje tělo produkcí hormonů štěstí, jako je dopamin a serotonin. Když však hladina cukru v krvi klesá, a že klesá rychle, upadá s ní i dobrá nálada a v krajních případech jde až do mínusu, tedy vyvolává depresivní stavy.

Nárůst tukové vrstvy

Takzvané rychlé cukry, které přecházejí prakticky ihned do krve, jsou velmi užitečné, pokud vykonáváme nějakou energeticky vysoce náročnou činnost, jako je těžká práce nebo sport. Díky cukrům tak získáme velmi rychle vysokou dávku energie, kterou ale okamžitě spálíme. Pokud však energii nespálíme všechnu, vyplaví se dávka hormonu inzulinu, který má za úkol nespotřebovanou glukózu uložit. Nejprve ji ukládá do jater, pak do svalů a nakonec do tukové tkáně. Pakliže jíme sladkého moc a neprovozujeme fyzicky náročné aktivity, tuková tkáň tak narůstá rapidní rychlostí.

Potíže se spánkem

Konzumace sladkého před spaním se nevyplácí. Jak už jsme se zmínili, dodáte tím tělu spoustu energie, která vám nedovolí uložit se ke spánku. I když pak nějakým způsobem usnete, ráno se nebudete cítit odpočatí, protože vlivem poklesu glykemie vám bude chybět energie.

Horší paměť a koncentrace

Podle vědecké studie z roku 2012 vysoká konzumace fruktózy ničí mozkové synapse, což jsou nervové spoje zajišťující vzájemnou komunikaci neuronů. Na schopnosti soustředění se negativně podepsala i zvyšující se inzulinová rezistence, k níž nevyhnutelně vysoká konzumace cukrů vede a tím i snižuje úroveň všech kognitivních funkcí. V extrémních případech se mohou rozvinout i neurodegenerativní choroby, jako je Alzheimerova choroba.

Obrázky: Freepik