Zúžení průdušek a lapání po dechu, to jsou symptomy chronického onemocnění dýchacích cest jménem astma. Během astmatického záchvatu svaly v okolí průdušek křečovitě stáhnou dýchací cesty a zúží tím jejich průchodnost. Tělo tak v tu chvíli není dostatečně zásobeno kyslíkem a nemůže tak správně fungovat.
Astma a obezita vytváří nebezpečnou kombinaci
Podle odhadů Světové zdravotnické organizace (WHO) postihuje astma kolem dvou set milionů lidí po celém světě a jen v České republice se odhaduje výskyt kolem půl milionu astmatiků. Většina případů astmatu, zejména pak u dětí a mladistvých, probíhá jen s mírnými symptomy. Někdy však může být i život ohrožující. To se děje například v případech, kdy se astma vyskytuje u osob se zvýšeným množstvím tukové tkáně, tedy u lidí trpících obezitou.
Vědecké studie naznačují, že tuková tkáň může způsobit rozvoj zánětlivých procesů v dýchacích cestách, což vede k rozvoji astmatu. Ve skutečnosti ale ohledně důvodu vzniku astmatu neexistuje mezi vědci definitivní shoda. Existují různé hypotézy ohledně genetických, environmentálních či nutričních faktorů, ohledně vlivu typu mikroflóry, životního stylu a právě i o vlivu obezity. Žádný dominantní mechanismus však dosud nebyl objeven.
Potíže léčby obezity s astmatem
Plán na snižování hmotnosti je spolu se specializovanou terapií a dietou jedním z pilířů léčby astmatu u obézních pacientů. Samotné fyzické cvičení zvyšuje funkční kapacitu plic, zlepšuje kontrolu nad příznaky astmatu, a tím následně i kvalitu života.
Přesto je tato část ozdravné terapie poněkud problematická, protože fyzická aktivita u pacientů spouští astmatické záchvaty. Přesto je však snížení tělesné hmotnosti jedním z klíčových faktorů, jak postižené pacienty dýchacích obtíží zbavit a odstranit tak riziko vzniku život ohrožujících zdravotních komplikací.
Obrázky: Shutterstock