Kryoablační technika, která se zaměřuje na zmrazování a ničí oblasti napadané nádory, se podle studií ukázala jako účinná při léčbě rakoviny prostaty. Studie byla zveřejněna na konci září ve vědeckém časopise The Journal of Urology. Podle vědců má tato technika úspěšnost až 82% u pacientů, kteří byli sledováni.
V čem spočívá technika zmrazení?
Kryoablace znamená, že se umístí jehla dovnitř uzliny, což zapříčiní zmrazení nádoru a také části okolní tkáně. Je to méně invazivní metoda a jejím cílem je vyhnout se chirurgickému zákroku. Tím se minimalizují rizika spojené s operací.
Výzkum se prováděl na univerzitě v Kalifornii a ukázal, že tato technika zmrazení rakoviny eliminovala nádor prostaty. Pacienti byli sledováni po dobu 18 měsíc. Jehly jim byly umístěny přesně do a kolem oblasti prostaty, kde byla rakovina zjištěna. K tomu vědci využili magnetickou rezonanci a také systém fúze ultrazvukem. Poté se vstřikuje plyn argon, který vytváří nízké teploty a zamrazí tak oblasti postižené rakovinou.
Výzkum dosáhl skvělých výsledků
Výsledky se hodnotily podle zobrazovacích postupů a biopsií. Pacienti byli propuštěni ve stejný den po zákroku. Ukázalo se, že u téměř poloviny z nich byla zapotřebí další biopsie, ale ani v jednom případě neprokázala významný karcinom prostaty u 82% z nich. Tato technika může kontrolovat postup rakoviny dokonce i u pacientů se stupněm 3 nebo 4. Žádný pacient na rakoviny nezemřel ani se nerozvinula další metastáze.
Především u pacientů mužů je velký problém zjistit rakovinu prostaty včas. Odmítají se podrobit pravidelným prohlídkám, což může způsobit, že se na rakovinu přijde v pozdějším stádiu, kdy nebude léčba snadná.
V dnešních dnech se nově začíná testovat nová vakcína proti rakovině. Je vytvářena americkou společnosti. Vakcína nemá působit přímo na nemoc, ale na obranné mechanismy těla. Imunitní systém by měl poté sám bojovat proti této nemoci. Nyní je vakcína ve fázi testování, není ale jasné, kdy bude k dispozici pro pacienty s rakovinou.
Obrázky: Freepik