Chorobné příznaky špatné funkce štítné žlázy. Vnímejte své tělo a předcházejte tak vážný následkům

Štítná žláza je důležitý orgán lidského těla, který vylučuje hormony řídící funkce metabolismu. Jestliže však z nějakého důvodu hormonů produkuje málo nebo naopak moc, projevuje se to chorobnými příznaky. V případě hypoaktivity, tedy snížené funkce, je to únava, obezita, cukrovka, neplodnost či srdeční choroby. V případě hyperaktivity je to zase nepřirozené zrychlení organismu, hubnutí, neklid nebo vysoký krevní tlak. Jak tedy poznat, že štítná žláza nefunguje tak, jak by měla?

Padání vlasů

Vypadávání vlasů může v životě nastat z mnoha nejrůznějších důvodů, nicméně pakliže se objeví v doprovodu dalších příznaků, signalizuje poruchu štítné žlázy. Její hormony totiž řídí činnost mazových žláz. Když přestanou produkovat maz, vlasy trpí suchostí a začnou vypadávat.

Suchá kůže

Nedostatečný krevní oběh zapříčiněný poruchou štítné žlázy vede k horšímu zásobování pokožky živinami a tím její odumírání, šednutí a olupování. Kromě suché pokožky se proto porucha štítné žlázy projevuje také bledou či nažloutlou barvou kůže, a to zejména na rukou a pažích.

Zácpa

Zácpa je důsledkem pomalého metabolismu. Nedostatek příslušných hormonů se projevuje pomalejším pohybem střev i celkovým zpomalením trávicího systému. V případě výskytu těchto obtíží se doporučuje zvýšit fyzickou aktivitu a vyhýbat se kouření, pití alkoholu i stresovým situacím.

Deprese

Nefunkční štítná žláza se podepisuje i na funkcích mozku. Nastat může zvýšená emocionální citlivost, špatná paměť, únava a slabost i špatné soustředění, což jsou faktory, které nakonec vyústí v depresi. Špatná látková přeměna zapříčiňuje nedostatečnou výživu nervového systému i produkci tělesné energie, což ovlivňuje nejen svaly a další orgány, ale také centrální nervový systém.

Nárůst či naopak úbytek hmotnosti

Změny v metabolismu se neodvratně odrazí na tělesné hmotnosti, přičemž zde platí nepřímá úměra. Snížená produkce hormonů zvyšuje tělesnou hmotnost, zvýšená funkce naopak její snížení. Pokud tedy pozorujete náhlé a prudké změny ve své tělesné hmotnosti, je to jeden z nejlepších signálů poruchy funkce štítné žlázy.

Chrapot

Klíčový příznak při rozpoznávání potíží se štítnou žlázou je chrapot. Protože hlasivky se nacházejí v bezprostředním sousedství štítné žlázy, jakékoliv zánětlivé procesy v ní se odrazí právě na kvalitě hlasu. Pokud tedy chrapot trvá déle než tři týdny, je zapotřebí poradit se s lékařem.

Obrázky: Freepik