Tělesné procesy jsou řízené hormony. Když se z nějakého důvodu sekrece některého z nich zastaví či omezí, nutně se to odrazí na našem zdraví. Změní se naše nálada, chování i fyzický vzhled. Podle druhu symptomu lze ale dovodit, který hormon je v nepořádku. Je proto dobré pochopit, co přesně způsobuje naše nepohodlí a bezodkladně situaci řešit ve spolupráci s lékařem.
Akné a kožní problémy
Ucpané póry a černé tečky vedou k vývoji zanícených a hnisavých pupínků v oblasti obličeje, ramen, dekoltu a zad. Lékaři varují že náhlý výskyt akné často souvisí s hormonálními změnami v těle, konkrétně s nízkou hladinou androgenů čili mužských pohlavních hormonů, a to i u žen, u nichž se podílejí na tvorbě estrogenu.
Bolesti hlavy
Podle endokrinologů může být příčinou častých bolestí hlavy mimo stresu a únavy také nízká hladina estrogenu. To je ženský pohlavní hormon produkovaný ve vaječnících, který řídí metabolické procesy v mozku a míše. Jeho nedostatek, ale také nadbytek, pak způsobuje migrény a špatnou náladu.
Nespavost
Neschopnost usnout může souviset s nedostatkem progesteronu, což je přírodní relaxant, který uvolňuje, uklidňuje a podílí se na zdravém spánku. Změna jeho hladiny v těle proto způsobuje napětí a nespavost. To se často stává po porodu, kdy hladiny estrogenu i progesteronu dramaticky klesají.
Pocení
Pot je zdravý a přirozený, když je ho ale moc bez zjevných příčin, jako je teplo či fyzický pohyb, je to signál, že něco není v pořádku s naší hormonální rovnováhou. Hormony totiž řídí i naši tělesnou teplotu, takže jejich rozkolísání může způsobit návaly horka. Typickým příkladem toho je období menopauzy, kdy je toto kolísání normální. Během každodenního života je to ale varovný signál.
Chronická únava
Všichni jsme čas od času unavení, ale vyčerpání bez zjevné příčiny může být důsledkem poruchy sekrece hormonů štítné žlázy, což způsobuje únavový syndrom.
Změny hmotnosti
Náhlé a prudké tloustnutí či naopak hubnutí jsou typické příznaky poruchy funkce štítné žlázy, která produkuje svých hormonů buďto příliš málo, nebo naopak příliš mnoho. Na to pak tělo reaguje v prvním případě nárůstem hmotnosti, ve druhém případě pak jejím úbytkem. Příčina může být ale i v jiných hormonech, jako je estrogen, kortizol či inzulín v kombinaci s testosteronem, které souvisejí s hromaděním břišního tuku.
Obrázky: Getty Images