Narušení průtoku krve v důsledku krevních sraženin v oběhovém systému. To je nemoc zvaná trombóza. Se vznikem krevních sraženin bojují zejména ženy, nicméně týkat se může úplně všech. Zejména sedavý způsob života, kouření a špatná výživa se mohou projevit právě tímto cévním problémem. V případě, že se sraženina uhnízdí v oblasti končetin, může to být nepříjemné, ale ne nebezpečné. Problém nastává ve chvíli, kdy se koagulovaná krev uvolní a krevním řečištěm doputuje do plic, srdce nebo mozku. Pak může způsobit i smrt. Jaké jsou příčiny trombózy a jak se projevuje?
Srážení krve jako smrtící problém
Srážení neboli koagulace krve je normální tělesný proces, který má za úkol chránit se před poškozením a vykrvácením. Některé faktory však s tímto procesem kříží a mohou vést ke komplikacím, jako je právě vznik sraženin v cévách čili trombóza. Ta se pak rozlišuje na dva typy, podle toho, v kterých cévách se vyskytuje.
Povrchová žilní trombóza se týká malých cévek, které se nacházejí v podkožní tkáni, zatímco hluboká žilní trombóza se týká velkých cév a tepen v dolních končetinách. Obě dvě jsou potenciálně fatální. Sraženina totiž zužuje řečiště postižené cévy, která se začne všemožně nadouvat a bobtnat, což způsobuje nepříjemné otoky, bolesti a změny barvy pokožky. Tlak krve v těchto místech ale může krevní sraženinu odtrhnout a poslat ji řečištěm dál. A tak může doputovat přirozeně až do plic, srdce nebo mozku a způsobit embólii, infarkt nebo mrtvici. Všechny tři případy jsou smrtelné.
Jak se z krve stane vrah
Lidská krev se díky své přirozené schopnosti srážlivosti může stát zhoubou. Co ji ale přiměje začít fungovat takto kontraproduktivně? Ve většině případů je na vině nezdravý životní styl, do kterého můžeme započíst následující faktory:
- Kouření
- Sedavý životní styl
- Vysoká hladina cholesterolu
- Nadváha či obezita
- Cukrovka
- Chronický stres
Potíž je v tom, že v mnoha případech je trombóza velmi subtilní a nenápadné onemocnění s nenápadnými příznaky a někdy se nemoc neprojeví, dokud není příliš pozdě. To je také důvod, proč je trombóza tak nebezpečná. V některých případech se však projevuje lokálním zmodráním či zarudnutím pokožky, případně otokem jedné končetiny. Pakliže se sraženina přesune blíže k důležitým orgánům, může se projevovat bolestí na hrudi, dušností, slabostí v dolní části obličeje, slabost v nohou a různé putující bolesti doprovázené zvýšenou teplotou.
Jestliže získáte podezření, že se vás toto onemocnění týká, raději se poraďte se svým lékařem, dokud není příliš pozdě.
Obrázky: Getty Images