Dýchavičnost, slabost a ostrá bolest na hrudi. Typické příznaky infarktu mohou nastat i tehdy, když nás nečekaně opustí či zradí milovaná osoba. Slovní obrat „zlomené srdce“ není tak metaforický, jak si možná někteří lidé myslí. Prudký emocionální stres se totiž skutečně projevuje příznaky kardiovaskulárního selhání a v extrémním případě ke srdeční příhodě skutečně může vést.
Emoční stres postihuje zdraví srdce
Syndrom zlomeného srdce se mezi lékaři označuje též jako Takotsuboův syndrom (TTS) a každoročně postihne tisíce lidí, které životní události přemohou do té míry, že se jim z toho doslova hroutí srdce. A to může skutečně vést i ke kardiovaskulárním příhodám, které mohou člověka stát i život. Proto není dobré zlomené srdce podceňovat.
Výzkumníci z fakultní nemocnice v Curychu ve Švýcarsku přišli s poznáním, že tento syndrom má svůj původ v mozku. Ukázalo se, že pacienti s TTS mají zhoršenou mozkovou konektivitu, což má za následek odlišné zacházení s emocemi. To zvyšuje jejich citlivost na silné emoce. Zmíněná studie byla uveřejněna v kardiologickém magazínu European Heart Journal.
Porucha srdeční funkce
Stav vyvolaný emočním otřesem se nazývá vyvolaná kardiomyopatie a může ovlivnit i lidi, kteří jsou jinak úplně zdraví a nemají ani náznak náběhu na kardiovaskulární choroby. Vzhledem k jejich emocionálnímu založení jsou k syndromu zlomeného srdce náchylné více ženy, které rovněž častěji postihuje výskyt ostré bolesti na hrudi. To může být reakce na nárůst hladiny stresových hormonů po emocionálně stresující události. Nemusí to ale být událost jen negativní, podobná reakce nastává i po velmi silné události pozitivní.
Byť mají oba stavy podobné a do jisté míry překrývající se projevy, nelze zaměňovat syndrom zlomeného srdce s infarktem. U zlomeného srdce to totiž nemá nic do činění s ucpanými tepnami, jako v případě klasického infarktu. Ale i v případě TTS dochází k poruchám oběhové soustavy. Srdce totiž dočasně zduří a nebude tak dobře pumpovat krev. V těch nejzávažnějších případech pak může syndrom krátkodobě způsobit závažné srdeční selhání, které je však obecně dobře léčitelné. Většina lidí se po několika týdnech samovolně úplně uzdraví.
Obrázky: Freepik