Bolest je vždy nepříjemná a obtěžující. Jsou ale druhy bolestí, které jsou horší než ostatní. Většina lidí by se shodla na tom, že bolest hlavy, zubů a žaludku patří k těm, které nejvíce narušují schopnost normálně fungovat. Jednou z nejčastějších bolestí, které lidé pociťují, je právě bolest žaludku, která se dostaví vždy, když překročíme meze přiměřených stravovacích návyků a z celé řady dalších příčin. Někdy je to banální záležitost, jindy je lepší vyhledat lékaře. Přinášíme vám seznam nejčastějších příčin bolesti žaludku a poradíme vám, kdy sama odezní a kdy je třeba odborná pomoc.
Špatné stravování a pálení žáhy odezní samy
Vůbec nejčastější příčinou bolavého žaludku je nějaká chyba v jídelníčku. Jde buďto o konzumaci špatného jídla, které bylo příliš mastné či chuťově výrazné, případně se v něm vyskytla nějaká potravina, na kterou máte intoleranci. Mohli jste sníst jídla také příliš mnoho, anebo naopak příliš málo. Tyto potíže bývají spojené s nevolností, zvracením, nadýmáním nebo pálením žáhy.
Obtíže obvykle samy ustoupí, nicméně je třeba žaludku odlehčit změnou jídelníčku, z něhož vynecháte těžká tučná a smažená jídla. Ozdravení můžete pomoci hořkými bylinami, jako je pampeliška, hřebíček, heřmánek či fenykl. V lékárně vám rádi poradí.
Pokud vás tyto potíže trápí pravidelně, poraďte se s lékařem, který vám doporučí vhodnou léčbu a upraví váš jídelníček. Sami pak můžete svému zažívání odlehčit vynecháním těžkých, tučných, příliš sladkých, slaných či jinak chuťově příliš výrazných pokrmů. Přestaňte kouřit a konzumujte menší dávky jídla.
Žaludeční vředy a gastritida vyžadují lékaře
Náhlá prudká až nesnesitelná bolest v oblasti kolem žaludku, která může vystřelovat až do levé lopatky, do ramene a krku, bývá signálem gastritidy, neboli zánětu žaludku, který může vést až ke vzniku žaludečních vředů. Tyto obtíže mají svůj původ v narušení hlenové vrstvy, která chrání žaludeční stěny před působením silných trávicích kyselin. V důsledku toho dojde k poleptání tkání a ke vzniku žaludečních vředů.
Gastritida mívá různý původ. Ta akutní může vzniknout následkem poranění, popálenin i dlouhodobého užívání některých léků. Chronická gastritida pak může mít původ v bakteriální infekci, autoimunitní reakci vůči vlastním tkáním nebo z působení toxické látky, obvykle nějakého léčiva. Ve všech případech je zásah lékaře bezpodmínečně nutný, aby nedošlo ke krvácení do žaludku a následné otravě krve. Na to se dá totiž bez lékařské pomoci i zemřít.
Obrázky: Freepik