Lidské tělo je nekonečně složitý mechanismus, jehož veškeré vazby a provázanosti dosud stále ještě poznáváme. Jedno je ale jisté. Má velmi dobře vyřešený signalizační systém. Jakmile se něco pokazí, vaše tělo vám o tom dá bezodkladně vědět. Nejprve jemně, a když nereagujete, tak stále se zvyšující se intenzitou. Na těle existuje několik signalizačních projevů, ze kterých lze vyčíst aktuální stav vašeho zdraví. A jedním z nich jsou vaše nehty. Podle jejich pevnosti, tvaru a barvy je možné ledacos usoudit a také na to adekvátně odpovědět změnou životního stylu dřív, než se potíže začnou ozývat se zvýšenou intenzitou.
Žluté nehty
Žlutý nádech nehtové ploténky může značit řadu různých věcí. V těch nejjednodušších případech se může jednat o skvrny od kouření cigaret. Na barvě nehtů se může projevit i záliba v agresivních či tmavých lacích na nehty. Velmi dobře se tu ale projevuje také psoriáza čili lupénka, nebo různé mykotické infekce.
Pakliže žlutá barva nehtů nabývá na intenzitě a je doprovázena bolestí, může to být plísňová infekce. Ty vyřešíte jen ve spolupráci s lékařem, samovolně obvykle nezmizí.
V horších případech však mohou žluté nehty značit potíže s játry, usazování těžkých kovů v těle nebo vedlejší účinky některých léků. Raději se o tom tedy vždy poraďte s lékařem.
Slabé a lámavé nehty
Pokud se struktura vašich nehtových plotének bortí, praská a láme, může to souviset buďto s věkem, anebo (případně zároveň) s nedostatečným zásobováním těla minerálními látkami a vitaminy A nebo C. Dejte si také pozor na agresivní laky na nehty a odlakovače obsahující aceton.
Prohnuté nehty
Zda máte prohnuté nehty, odhalíte jednoduchým testem. Kápněte na nehet trochu vody a pokud nesteče, znamená to, že je na nehtu proláklina. To bývá obvykle způsobeno nedostatkem železa, může to být ale i signál srdečního onemocnění či snížené funkce štítné žlázy. Návštěva lékaře je v tomto případě nezbytná.
Bílé skvrnky
Malé bílé obláčky na nehtech neznačí nic nebezpečného. Běžně vznikají buďto nějakým zraněním, anebo nadměrnou péčí o pleť. Většinou samovolně za nějaký čas zmizí. Pokud ne, navštivte kožního lékaře.
Obrázky: Freepik