Jak často bychom se měli sprchovat a kdy už je to příliš

Za poslední rok jsme všichni slyšeli řadu apelů na to, abychom dodržovali správnou hygienu, sociální rozestupy a nosili roušky. V našem dnešním článku se zaměříme právě na hygienu. Nikoli však na mytí a dezinfekci rukou, ale na očistu celého těla. Může nás častější sprchování ochránit před koronavirem a jinými nakažlivými nemocemi?

Každodenní sprchování

Dnešní standardy osobní hygieny, kdy se téměř všichni každý den sprchujeme, byly ještě před nedávnem pro většinu světové populace nepředstavitelné. Ani dnes není každodenní sprcha pro mnoho lidí zejména v rozvojových státech běžnou záležitostí. Trošku paradoxně však řada z nás očistu přehání, nebo ji alespoň neprovádí správně.

Nesmíme totiž zapomínat, že člověk jakožto živočišný druh má za sebou miliony let evoluce, a naše tělesné schránky se zatím ještě zdaleka nestihly vyrovnat s výdobytky posledních desetiletí. Dermatologové proto obvykle každodenní sprchování nedoporučují, pro naši pokožku jde totiž o nadměrnou zátěž. Mytí, a zejména mytí mýdlem a dalšími přípravky, pokožku vysušuje, čímž naopak roste riziko, že do ní proniknou cizí mikroorganismy.

Nepřehánějte to s čisticími přípravky

Jak už asi tušíte, umývání rukou je vhodnou prevencí nemocí, protože se jimi dotýkáte jídla, úst nebo obličeje. U ostatních partií už může být přehnaná očista spíše škodlivá než prospěšná. Chápeme však, že vydržet několik dní bez sprchy si lidé řady profesí nemohou dovolit. Měli byste však dodržovat tyto zásady.

  • Pokud nejste například od bahna nebo mastnoty, bohatě stačí, pokud si mýdlem umyjete partie, které se potí. Tedy podpaždí, intimní partie nebo chodidla
  • Ani se šamponem byste to neměli přehánět, zdravým vlasům stačí, když je budete omývat vodou a šampon použijete dvakrát třikrát týdně
  • S různými speciálními přípravky opatrně, nejlepší je obyčejné staromódní mýdlo. Pokud možno přírodní, bez chemie

Obrázky: Pixabay