Jedním z obávaných neurodegenerativních onemocnění dnešní doby je Alzheimerova choroba. Postihuje sice převážně starší část obyvatelstva, ale začíná se vyskytovat také u stále mladší populace. Podle posledních studií se ukazuje, že je důsledkem životního stylu, jež způsobuje, že se v těle postupně usazují škodliviny. Ty zapříčiňují nejen rozvoj Alzheimerovy choroby, ale i další civilizačních nemocí. Jak se tedy vyvarovat faktorů přímo ovlivňujících potenciální rozvoj Alzheimerovy choroby?
Projevy Alzheimerovy choroby a jejich léčba
Pokud člověk onemocní Alzheimerovou chorobou, je tento stav prakticky nevratný a lze očekávat pouze postupnou degeneraci mentálních schopností vlivem upadající funkčnosti mozkových neuronů., jež vede k jejich odumírání. Navenek se toto onemocnění projeví ztrátou kognitivních schopností, především paměti a souvislého myšlení či vyjadřování. Lidé s Alzheimerovou chorobou jsou často zmatení a neschopní správně vnímat realitu, orientovat se v čase či prostoru. Doposud léčba Alzheimerovy choroby směřovala především k potlačení těchto projevů a snaze udržet alespoň minimální kognitivní schopnosti člověka s tímto onemocněním. V současné době se ovšem ukazuje, že tento přístup nemusí být jediným a že existuje účinnější strategie zaměřená na eliminaci příčin vzniku nemoci.
Fyziologické projevy
Jak ukazují klinické studie, které se orientovaly na identifikaci fyziologických změn přímo v mozkové tkáni u pacientů, kteří s Alzheimerovou chorobou zemřeli, lze odhalit přímé příčiny vzniku a rozvoje nemoci. Ta by měla napadat nejen samotné neurony, ale také neurotransmitery, které mají za úkol zajišťovat přenos elektrických signálů mezi nimi. Při onemocnění Alzheimerovou chorobou jsou tyto signály odkláněny a aktivita neurotransmiterů přerušována. V samotných neuronech se navíc vytvářejí proteiny, které brání vyživování buněk, jež postupně odumírají a destruují signálové cesty. Tyto proteiny navíc v první fázi blokují neurotransmitery a tím zabraňují přenášení informací mezi synapsemi, neurony se tak stávají nefunkčními ještě před jejich odumřením. Jako velmi slibná cesta léčby nemoci se tak ukazuje metoda, která zabrání rozvoji uvedených proteinů v těle (mozku) člověka.
Nová strategie léčby
Určení původce choroby, kterým jsou proteiny, jež se v těle zdravého člověka akumulují do takové míry, že není schopen je imunitním systémem odbourat, představuje první krok v nové strategie její léčby. Pokud se vědcům podaří nalézt způsob, jak lidskému organismu pomoci proteiny kontinuálně odbourávat, již při jejich produkci. Tímto způsobem by mělo být možné dosáhnout nejen účinné prevence, tedy takového stavu, kdy nikdy nedojde k rozvoji nemoci, ale postupně by se měla také vyvinout léčby, jež by mohla výrazně zmírnit nebo zcela eliminovat symptomy u stávajících pacientů. Klíčovým záměrem této strategie je blokace tvorby toxických proteinů promocí přirozených procesů, které probíhají v těle při imunitní reakci. Nemoc se totiž rozvíjí především u jedinců se sníženou obranyschopností právě v této oblasti – pokud není tělo samotné schopné odbourávat proteiny, usazují se v jeho zásobárnách a mozek napadají postupně
Obrázky: Freepik, Zdroj: Health.com