Pálení žáhy dokáže pořádně znepříjemnit život. Ulevte si od refluxu osvojením několika návyků

Reflux žaludečních kyselin způsobující nepříjemné pálení v jícnu a pachuť v ústech sice není nebezpečný, nicméně patří mezi obtíže, které dokážou pořádně znepříjemnit život. Existují ale návyky, kterými lze od této nepříjemnosti ulevit.

Jezte pomalu a střídmě

Zpětný tok kyselin ze žaludku může nastat ve chvíli, kdy je žaludek příliš plný. Pokud váš denní režim a pracovní nasazení vyžadují, abyste jedli rychle, měli byste zvolit raději menší porce jídla ve vyšších frekvencích. Namísto tří velkých jídel tedy jezte raději porce rozdělené do několika menších.

Vyhněte se problematickým potravinám

Některé chuťově výrazné potraviny zvyšují pravděpodobnost vzniku refluxu a pálení žáhy. Jsou mezi nimi tučná jídla, kořeněná jídla, pak také máta, cibule, česnek, ale také rajčata, čokoláda, čaj, káva nebo alkohol. Pokud tyto potraviny konzumujete často a trápí vás pálení žáhy, zkuste na čas snížit jejich spotřebu.

Nepijte sycené nápoje

Stolní vody a limonády sycené oxidem uhličitým způsobují říhání a mohou tak zapříčinit zpětný tok žaludečních kyselin do jícnu. Máte-li tedy potíže s refluxem, dejte raději přednost neperlivým vodám a nápojům.

Po jídle si nelehejte

Zadržení kyselin tam, kde mají být, může výrazně pomoci gravitace. Když tedy stojíte nebo sedíte, kyseliny zůstávají v žaludku a nevracejí se zpět. Nezapomeňte také na to, že poslední jídlo dne byste měli jíst nejpozději tři hodiny předtím, než ulehnete ke spánku. Pomůže vám to nejenom při prevenci refluxu, ale i proti dalším zdravotním problémům.

Nesportujte po jídle

I když sport je obecně vzato prospěšný, existují chvíle, kdy je lepší s fyzickými výkony počkat. A tou chvílí je obvykle alespoň půl hodiny až hodina poté, co jste dosnídali, doobědvali či dovečeřeli. Zejména se vyhněte cvikům v předklonu, která pošle kyselinu rovnou do jícnu.

Spěte ve sklonu

Hlava by měla být při spánku ideálně asi o 2,5 centimetru výš než vaše nohy. Můžete si pořídit přizpůsobitelnou postel, podhlavník nebo jen vyšší polštář. Tak udržíte kyseliny tam, kde by měly být – v žaludku.

Zhubněte

Jestliže váš index tělesné hmotnosti přesahuje zdravou míru a vaše tělesné svalstvo je ochablé, svalová struktura v oblasti žaludku nedostatečně podporuje jícnový svěrač, který následně propouští kyseliny zpět ve směru vzhůru. Proto, pokud bojujete s váhou i s refluxem, zkuste zhubnout a uvidíte, že se vám uleví.

Přestaňte kouřit

Nikotin uvolňuje svalstvo, mezi něž patří rovněž jícnový svěrač, který má na starosti udržet žaludeční šťávy v žaludku. Jestliže pociťujete často pálení žáhy po kouření, zkuste tento zlozvyk omezit a uvidíte rozdíl.

Zrevidujte užívané léky

Pakliže pro vás neplatí ani jedna z výše uvedených možností, anebo zkrátka nepomáhají, zkuste zrevidovat léky, které užíváte. Možná pálení žáhy a reflux patří mezi jejich nežádoucí účinky. Tímto způsobem fungují zejména postmenopauzální estrogeny, tricyklická antidepresiva a protizánětlivé léky proti bolesti. Jestliže i poté silná bolest přetrvává a máte potíže s polykáním, poraďte se se svým lékařem, abyste vyloučili užívané léky jakožto příčinu vašich problémů.

Obrázky: Freepik, Zdroj: Health.harvard.edu