Ozvěny pandemie nás budou pravděpodobně provázet ještě dlouho po jejím skončení. Mnoho lidí si stěžuje na potíže trvající ještě několik týdnů, v některých případech dokonce i měsíců, po prodělání nemoci. Počty nemocných stále rostou a negativní test po prodělání Covidu-19 často neznamená konec potíží. To bohužel značí to, že i po konci pandemie bude krize ve zdravotnictví pokračovat – nedostatek lůžek a naprosté vyčerpání zdravotnického personálu nás trápí již teď a konec je v nedohlednu. Mezi časté symptomy přetrvávající ještě dlouho po prodělání nemoci patří:
- Celková slabost a točení hlavy
- Dušnost, kašel
- Bolesti kloubů
- Bolesti na hrudi
Mezi méně časté dlouhotrvající potíže patří také:
- Bolesti svalů
- Neustupující zvýšená tělesná teplota
- Bolesti hlavy
- Zhoršení koncentrace a myšlení (takzvaná „mlha na mozku“), deprese
- Bušení srdce
Vzácné dlouhotrvající symptomy, které byly zaznamenány:
- Zánět srdečního svalu
- Postižení plicní a ledvinové tkáně
- Vyrážky, vypadávání vlasů
- Dlouhodobá ztráta čichu a chuti
- Potíže s pamětí
- Úzkost a změny nálad
Nemocnice praskají ve švech a lékaři se snaží zachránit co nejvíce životů. Dlouhodobí covidoví pacienti už nejsou v ohrožení života. Neustávající potíže jim ale velmi znepříjemňují život. Ošetřující lékař pacientům řekne, že už jsou v pořádku. Oni ale stále cítí potíže. Mnoho takto postižených pacientů nemůže normálně pracovat nebo třeba cvičit a udržovat se v dobré kondici, někteří sotva vstanou z postele.
Jak naložit s těmito problémy v budoucnu?
Američtí lékaři trvají na tom, že je třeba syndrom dlouhodobých potíží po prodělání koronaviru pojmenovat a klasifikovat. Také je nutné vytvořit specializovaná pracoviště a multidisciplinární týmy odborníků zabývající se touto problematikou. Po skončení pandemie budou pravděpodobně stovky, možná tisíce pacientů, kteří budou tuto péči potřebovat. Vzhledem k tomu, kolik milionů lidí už nemoc Covid-19 prodělalo, je těžké si představit, kolik pacientů si s sebou ponese dlouhodobé následky.
Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Healthline.com