Neovlivňuje kvalitu života, ale přesto je nebezpečný. Metabolický syndrom kombinuje několik rizikových faktorů, které mohou vyústit i v život ohrožující komplikace. Často se mu také mezi zdravotníky přezdívá smrtící kvarteto, neboť představuje soubor čtyř patologických hodnot, které vedou k poškození kardiovaskulárního systému a mohou skončit i smrtí v důsledku mozkové či srdeční příhody. Bytostně se přitom týkají většiny Čechů, kteří si libují v tučném jídle, holdují alkoholu a jen neradi se hýbou. Prevence metabolického syndromu přitom není nijak obtížná. Stačí dodržovat zásady zdravého stravování a občas zajít na procházku.
Necítí se nemocný a nebere léky
Na potíže s metabolickým syndromem si zaděláváme dlouhá léta. Důsledky sedavého životního stylu a nevhodného stravování nás pak obvykle doženou kolem pětačtyřicátého roku věku, kdy mohou začít způsobovat vážné zdravotní obtíže.
Největší nebezpečí pak spočívá v tom, že metabolický syndrom nezpůsobuje žádné závažně pociťované zdravotní obtíže, člověk se necítí být nemocný a ani nijak omezený ve svém běžném životě. Tím pádem, i když je mu metabolický syndrom lékařem diagnostikován, má menší odhodlání dodržovat režimová opatření a pravidelně užívat léky. Ve chvíli, kdy se komplikace skutečně vyskytnou, bývá už často pozdě.
Váha, tlak, cholesterol a krevní cukr
Smrtící kvarteto je kombinací čtyř základních rizikových faktorů. K jejich určení lékař provádí jednak měření obvodu pasu a také krevní rozbor zaměřený na zkoumání obsahu cukru a tuku v krvi. Tím dojde k závěru, zda jedinec splňuje rizikové hodnoty rozvoje metabolického syndromu, jako je:
- Abdominální obezita (břišní tuk) – obvod pasu vyšší než 102 cm u mužů a 88 cm u žen
- Vysoký krevní tlak – nad 130/85 mmHg (obě hodnoty, nebo i jen jedna z nich)
- Vysoká hladina triglyceridů a nízká hladina „hodného“ HDL cholesterolu
- Cukrovka 2. typu (glykémie nad 5,6 mmol/l)
Pixabay
Nejdůležitější je pohyb
Vědecká studie provedená v letech 2015 až 2020 byla zaměřena na zkoumání prospěšnosti doporučení, která říkají, že by lidé měli denně provádět 150 minut mírné nebo 75 minut namáhavé fyzické aktivity a dodržovat zásady zdravého stravování. Studovaný vzorek tvořili dospělí lidé s průměrným věkem 47 let, z nichž 54 procent tvořily ženy. Výzkumný tým shromáždil zprávy o jejich stravovacích návycích, tedy druzích a množství konzumovaných potravin, a použili speciální zařízení, která účastníci nosili na bocích. Ta měla za úkol zaznamenávat jejich fyzickou aktivitu po dobu osmi dnů.
Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Newsitamea.gr, Sciencedirect.com